Mercedes rozpoczyna erę turkusowych świateł w samochodach. Co to oznacza dla kierowców?

Mercedes-Benz stał się pierwszym producentem samochodów na świecie, który uzyskał zezwolenie na korzystanie ze specjalnych świateł obrysowych. Już teraz możemy wam zdradzić, że nie będzie to zwykły element estetyczny dostępny w ramach płatnego pakietu. Chodzi o coś znacznie większego, a mianowicie o zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. W jaki sposób światła mają się do tego przyczynić? O tym opowiemy wam w dzisiejszym artykule. 

Mercedes rozpoczyna erę turkusowych świateł w samochodach. Co to oznacza dla kierowców?
Podaj dalej

Mercedes rozpoczyna erę turkusowych świateł w samochodach

Turkusowe światła / Fot. Mercedes

Mercedes-Benz stał się pierwszym producentem samochodów na świecie, który uzyskał zezwolenie na korzystanie ze specjalnych świateł obrysowych. Wspomniane w tytule turkusowe światło będzie wyróżniać Mercedesy poruszające się w trybie zautomatyzowanej jazdy. Na razie wiadomo, że pierwsze takie auta pojawią się w Kalifornii i Nevadzie w USA. Zezwolenie na testowanie pojazdów w Kalifornii ma początkowe ograniczenie do dwóch lat. Zezwolenie w stanie Nevada obejmuje seryjne samochody Mercedesa z roku modelowego 2026 i utrzymuje swoją ważność do czasu wprowadzenia ewentualnym zmian w ustawodawstwie stanowym. 

Fot. Mercedes

Otrzymane zezwolenia umożliwiają Mercedesowi pozyskanie istotnych danych dotyczących interakcji między pojazdami zautomatyzowanymi a innymi uczestnikami ruchu. Chodzi o wyróżnienie aut z systemami zautomatyzowanej jazdy, aby były one widoczne dla innych. Dodatkowo pomagają one organom ścigania oraz policji określenie stanu systemu, oraz tego, czy kierowcy mogą wykonywać czynności drugorzędne podczas warunkowo zautomatyzowanej podróży. Zgodnie z przyjętymi normami SAE J3134 – turkusowe światła obrysowe są inteligentnie zintegrowane z przednimi i tylnymi światłami. To samo tyczy się z dwoma lusterkami zewnętrznymi w testowych pojazdach Mercedesa.

,,Wraz z rozwojem zautomatyzowanych świateł obrysowych Mercedes-Benz po raz kolejny wyznacza nowe standardy w branży. Jesteśmy pierwszym producentem samochodów na świecie, który otrzymał takie aprobaty w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Kalifornii i Nevadzie. Im więcej pojazdów autonomicznych zaludnia drogi, tym ważniejsza staje się komunikacja i interakcja między pojazdem a środowiskiem”. – powiedział Markus Schäfer, Członek Zarządu Mercedes-Benz Group AG, Chief Technology Officer, Development & Purchasing.

Dlaczego akurat kolor turkusowy? 

Fot. Mercedes

Wybór koloru turkusowego nie jest przypadkowy. Po pierwsze, jego widoczność umożliwia szybkie wykrywanie innych użytkowników drogi, a także pozwala na łatwe odróżnienie od istniejącego oświetlenia samochodu, sygnalizacji lub świateł awaryjnych. Redukuje to powstawanie pomyłek związanych z istniejącymi barwami oświetlenia. Po drugie, zgodnie z wynikami licznych badań testowych, turkus został uznany za optymalny kolor dla zautomatyzowanej jazdy. 

Mercedes aktywnie dąży do standaryzacji koloru turkusowego jako narzędzia wizualizacji stanu zautomatyzowanej jazdy, wspierając globalne zrozumienie i akceptację tej technologii. Warto zauważyć, że jak dotąd nie istnieją żadne ogólne ramy regulacyjne dotyczące stosowania turkusowych świateł w pojazdach seryjnych w: 

  • Stanach Zjednoczonych
  • Chinach
  • Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ

Kalifornia i Nevada bez wątpienia odegrały kluczową rolę, przyznając pierwsze zwolnienia. 

Przeczytaj również