Mercedes patronuje piłkarkom z Jawora

Mercedes patronuje piłkarkom z Jawora

Mercedes patronuje piłkarkom z Jawora

Podaj dalej

Mercedes wspiera Klub Sportowy Jaworzanka 1946 Jawor, budując go prawie od zera. W Polsce w piłkę nożną gra zaledwie 30 tys. zawodniczek, to ledwie 7 proc. zarejestrowanych piłkarzy. Aby wspierać żeńską sekcję tego sportu, Mercedes-Benz pomógł odbudować KS Jaworzanka 1946 Jawor, w którym była wówczas jedynie jedna dziewczyna.

Budowanie żeńskiej siły w piłce nożnej z Mercedes-Benz

Szacunkowo w piłkę nożną w Polsce gra około 30 tys. kobiet, czyli mniej niż 7 proc. zarejestrowanych zawodników. W rozgrywanych obecnie Mistrzostwach Europy Kobiet w piłce nożnej bierze udział 16 reprezentacji, ale żadna z nich nie jest polska. Aby nasza kobieca drużyna mogła zagrać w następnych Mistrzostwach Świata trzeba odnaleźć i kształtować talenty, których u nas nie brakuje. 

Młode żeńskie siły piłkarskie już od paru lat szkolą się w Jaworze. Na samym początku współpracy z firmą Mercedes-Benz Manufacturing Poland w KS Jaworzanka 1946 Jawor była tylko jedna dziewczyna – Zosia.

„Uznaliśmy, że to nie fair, bo w strategii mamy wpisaną inkluzywność, i że jeśli mamy jako Mercedes wspierać klub, to trzeba to zmienić” mówi Ewa Łabno-Falęcka z Mercedesa – „Zaczęliśmy zachęcać władze Klubu do promowania gry w piłkę nożną także wśród dziewcząt” – dodaje.

Dziś członkinie kobiecej drużyny piłkarskiej z dumą noszą gwiazdę Mercedesa na swoich strojach reprezentacyjnych, sparingowych oraz treningowych.

„Na świecie widać „boom” na kobiecą piłkę, ale w Polsce idzie to znacznie wolniej. Zadaniem klubu jest stworzyć możliwości rozwoju dla dziewcząt i to robimy” – mówi Radosław Zysnarski, prezes  KS Jaworzanka – „By dołączyć do drużyny wystarczą chęci i zaangażowanie. Reszty uczymy na naszych spotkaniach. Z czasem nabywa się umiejętności. Kto wie, może w przyszłości którąś z dziewczyn zobaczymy na Kobiecych Mistrzostwach Europy czy Świata” – dodaje.

Trenerka piłki nożnej, Izabela Wolak od 3 lat prowadzi w klubie drużynę chłopców, a od roku również żeńską sekcję. W przeszłości grała m.in. w klubie Luks Ecoren Ziemia Lubińska, który wywalczył  wówczas awans do II ligi Kobiet. Po przejęciu przez Zagłębie Lublin zawodniczki trafiły do I Ligi Kobiet.

„Dziewczynki pojawiały się pojedynczo na treningach chłopców. Pamiętam, jak sama na początku mojej sportowej kariery grałam z chłopcami. Wiem, że jest to możliwe, ale nie jest łatwe. Chłopcy są jednak silniejsi fizycznie i z biegiem czasu jest to coraz bardziej  zauważalne i deprymuje dziewczyny. Dlatego postanowiliśmy razem z prezesem Jaworzanki przy wsparciu fabryki Mercedesa, utworzyć żeńską drużynę” – mówi Izabela Wolak, trenerka dziewczęcej sekcji KS Jaworzanka.

Już 20 dziewczyn w wieku od 6 do 13 lat spełnia swoje piłkarskie marzenia, intensywnie trenując i odnosząc pierwsze sukcesy.

„W maju wzięłyśmy udział w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Cieszę się, że w końcu mogłam poczuć atmosferę na zawodach. Denerwowałam się, bo rozgrywałyśmy mecze na poziomie wojewódzkim. Zajęłyśmy trzecie miejsce. Niestety nie udało się awansować dalej, ale będziemy trenować”. – opowiada Aleksandra Wójcik, zawodniczka KS Jaworzanka.

Zapisy do KS jaworzanka 1946 Jawor

Do żeńskiej sekcji można dołączyć praktycznie w każdym momencie, a o szczegóły można zapytać trenerkę podczas zajęć. Przez pierwsze 2-3 tygodnie nowa zawodniczka ma czas na zaaklimatyzowanie się, po czym rodzice wypełniają deklarację członkowską. Grupy wiekowe zaczynają się od 5-6 roku życia aż po juniorów 16-17 lat.

Dziewczęta biorą udział w rozgrywkach odpowiednich do ich wieku, aby za kilka lat stały się cenionymi i znanymi zawodniczkami.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News