Lexus LBX z najnowszą technologią. Jego systemy bezpieczeństwa budzą podziw

Lexus LBX to najmniejszy model w ofercie marki. Tym bardziej wiele osób może zaskoczyć fakt, iż znajdują się w nim najnowsze i najbardziej innowacyjne technologie z zakresu bezpieczeństwa i komfortu. Rozwiązania dostępne w standardzie, które wcześniej były zarezerwowane jedynie na większych i droższych egzemplarzy teraz stały się czymś codziennym w Lexusie LBX. Inżynierowie odpowiedzialni za stworzenie tego pojazdu postawili na najwyższą jakość wykonania. W dzisiejszym artykule opowiemy wam o miejskim crossoverze, który ma w sobie systemy bezpieczeństwa, jakich jeszcze nie było. Zainteresowani?

Lexus LBX z najnowszą technologią. Jego systemy bezpieczeństwa budzą podziw
Podaj dalej

Lexus LBX z najnowszą technologią

2023.03.28

Inżynierowie w trakcie tworzenia Lexusa LBX priorytetowo przyłożyli się do jakości wykonania oraz liczby technologii, jakie pojawiły się w tym atrakcyjnym modelu. Systemy bezpieczeństwa, komfortu, czy łączności są klasycznym rozwiązaniem samochodów klasy premium. Z tego względu dziwi fakt, iż firma zdecydowała się na dopieszczenie najmniejszego egzemplarza w swojej ofercie. To, co kiedyś mogliśmy zobaczyć jedynie w większych, droższych autach – teraz możemy zobaczyć w skromnym, ale niezwykle komfortowym Lexusie LBX. 

Nowy model marki pod względem systemów bezpieczeństwa zapewnia najnowsze rozwiązania. Tak jak wspominaliśmy powyżej wcześniej można było znaleźć je jedynie w większych pojazdach. W swoim asortymencie posiada obecnie trzecią generację pakietu Lexus Safety System +, który odpowiada za monitorowanie otoczenia wokół auta. Ostrzega on kierowcę, a w razie potrzeby wspiera go w trakcie nagłych manewrów np. zwalniania, aby uniknąć zderzenia. Dodatkowo wśród technologii wspomagających kierującego znajdziemy:

Asystenta utrzymywania oraz podążania pasem ruchu pomagając crossoverowi poruszać się środkiem pasa. To w połączeniu z inteligentnym tempomatem adaptacyjnym nie tylko kontroluje odległość od pojazdu poprzedzającego. Wyposażono go również w funkcję redukcji prędkości w zakręcie, co pozwala zachować optymalny tor jazdy, zwiększając bezpieczeństwo osób znajdujących się w środku LBX-a. 

Grzechem byłoby nie wspomnieć także o elektronicznych klamkach, wraz z możliwością zastosowania systemu Safe Exit Assist. W skrócie zapobiega on otwarciu drzwi w razie ryzyka kolizji z nadjeżdżającym z tyłu samochodem. Nowy Lexus LBX ma też technologię ułatwiającą parkowanie, w której skład wchodzą: 

  • kamera cofania
  • czujniki parkowania
  • kamera z panoramicznym widokiem 360 stopni wokół pojazdu.

To dopiero początek. Co jeszcze wprowadzono?

Nowości w tym małym Lexusie jest jeszcze więcej, ponieważ model LBX jest również pierwszym crossoverem marki z wirtualnym kokpitem. Przekątna cyfrowych zegarów wynosi 12,3 cala, a ich układ jest zależny od tego, jaki tryb jazdy wybierzemy. Co więcej, jako kierowca mamy możliwość dopasowania ich wyglądu do naszych upodobań. 9,8-calowy ekran systemu multimedialnego Lexus Link Connect znajduje się na środkowej konsoli. System ten korzysta z nawigacji opartej na chmurze, która przekazuje na bieżąco informacje o ruchu drogowym.

W standardzie mamy również do dyspozycji asystenta głosowego Lexus Concierge. Potrafi on rozpoznać naturalną mowę ludzką i można z niego korzystać nawet wtedy, gdy w aucie gra muzyka. Istnieją dwie możliwości połączenia naszego smartfonu z modelem LBX. Możemy zrobić to bezprzewodowo za pomocą interfejsu Apple CarPlay lub przewodowo poprzez Android Auto. W kabinie mogą znajdować się aż do 5 portów USB. Dodatkowo możemy wyposażyć nasz pojazd w indukcyjną ładowarkę do telefonów. Co więcej, dostępna jest również opcja dodania 13-głośnikowego systemu audio klasy premium specjalnie zaprojektowanego do tego modelu przez firmę Mark Levinson.

Warto tutaj zaznaczyć, że po aktualizowanie systemu bezpieczeństwa oraz multimediów jest możliwe także zdalnie metodą over-the-air. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy udawać się na wizytę w autoryzowanym serwisie.

Klimatyzacja ze zdalną obsługą

2023.03.28

Domyślnie Lexus LBX jest wyposażony w dwustrefową klimatyzację automatyczną. Możliwe jest sterowanie nią zdalnie za pośrednictwem aplikacji Lexus Link, co pozwala nam chłodzenie lub podgrzewanie wnętrza pojazdu. Dzięki temu możemy chociażby odmrozić szyby bez wsiadania do środka. W dodatkowych opcjach znajduje się również system oczyszczania powietrza nanoe ™ X, który pozbywa się wirusów, bakterii i nieprzyjemnych zapachów. To jednak nie wszystko, ponieważ dba też o nawilżenie skóry i włosów. 

Nie da się ukryć, że Lexus LBX to specjalny model. Jego wyjątkowość podkreśla oświetlenie wnętrza, które wyróżnia dane elementy kabiny. Dostępnych jest aż 50 kolorów uszeregowanych tematycznie, co pozwala na dopasowanie oświetlenia do nastroju lub pory dnia.

Przeczytaj również