Nieuważność kierującego to ogromny błąd – historia ku przestrodze
Ustępowanie pierwszeństwa pieszym na oznakowanych przejściach jest jednym z fundamentalnych zasad, o którym powinien pamiętać każdy. Są one oznaczane nie tylko znakami pionowymi, lecz również poziomymi. Kierowca, widząc je z oddali powinien w odpowiedni sposób zareagować, zwiększając tym samym bezpieczeństwo pieszego.
Zapominalstwo i lekceważenie przepisu może być opłakane w skutkach – sprawca potencjalnego wypadku może nie tylko otrzymać mandat, punkty karne i zostać pozbawiony wolności. Do tego wszystkiego dochodzi również uszczerbek na zdrowiu osób trzecich, który w najgorszym wypadku może podążać za kierowcą do samego końca.
20 lutego przed godziną 10:00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach otrzymał niepokojące zgłoszenie o zdarzeniu. Na miejscu pojawił się patrol oraz służby ratunkowe – okazało się, że 73-latka kierująca Toyotą prawdopodobnie nie ustąpiła pierwszeństwa 16-latkowi. W wyniku zdarzenia 16-latek został przewieziony do szpitala z obrażeniami. Policjanci dokonali oględzin pojazdu, miejsca zdarzenia, wykonali dokumentację fotograficzną oraz sporządzili szkic sytuacyjny.
Kierowcy wciąż zapominają o tym jednym szczególe
Nigdy nie powinniśmy zapominać, że wsiadając za kółko wpływamy nie tylko na bezpieczeństwo swoje i pasażerów, ale także innych uczestników ruchu. Zwłaszcza tych niechronionych. Choć pogoda w porównaniu z tą sprzed kilku miesięcy zdążyła się już uspokoić, to wciąż mamy do czynienia z zimą. Oznacza to, że dni są krótsze, a warunki atmosferyczne bywają kapryśne. Śniegu co prawda nie ma, ale wciąż możemy zaobserwować opady deszczu. Ten w porównaniu np. z mgłą ograniczają widoczność do tego stopnia, że pieszy może nie być w ogóle widoczny. Z tego względu zachowanie szczególnej ostrożności przy pasach to bezwzględny obowiązek każdej osoby mającej prawo jazdy.
W celu uniknięcia najgorszego najlepiej jest zwolnić z wyprzedzeniem. W momencie, gdy z oddali widzimy znak drogowy informujący o przejściu dla pieszych. Da nam to przewagę, a także zwiększy czas na reakcję w przypadku wystąpienia nagłej sytuacji. W końcu nigdy nie mamy pewności, czy pieszy nie kryje się za jakimś obiektem.
Piesi również mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Zawsze należy się zatrzymać i rozejrzeć przed przejściem. Inaczej możemy wejść pod samochód i nie unikniemy wypadku. Warto też mieć przy sobie odblaski, które właściwie noszone zwiększają naszą widoczność. Powinny się znajdować w polu działania świateł samochodu i być widoczne zarówno dla pojazdów jadących z tyłu, jak i przodu. Nie zapominajmy, że po zmierzchu poza obszarem zabudowanym piesi muszą mieć na sobie elementy odblaskowe.