Holowanie pojazdu - te rzeczy pozwolą ci uniknąć przykrych konsekwencji

Holowanie pojazdów wiąże się z koniecznością przestrzegania kilku przepisów. W przeciwnym razie szansa na uniknięcie mandatu oraz punktów karnych sięga zera. W trakcie jego wykonywania istotne jest zastosowanie się do wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, obejmujących także korzystanie z właściwego sprzętu holowniczego. O czym warto pamiętać? 

do jakich samochodów instalacja lpg benzyna diesel hybryda
Podaj dalej

Holowanie pojazdu – o czym warto wiedzieć? 

parking samochód kara mandat odholowanie policyjny
fot. pixabay

Choć holowanie samochodu osobowego w naszym kraju jest zgodne z prawem, to konieczne jest przestrzeganie ściśle określony przepisów. Działania te są szczegółowo opisane w prawie drogowym, a ich niewłaściwe wykonanie lub całkowite zignorowanie może skutkować nałożeniem kary finansowej wraz z przyznaniem punktów karnych. Z tego właśnie względu kierowcy powinni być świadomi tego, co robią. W dzisiejszym artykule dowiecie się, o czym trzeba i warto pamiętać decydując się na holowanie auta. 

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że:

  • Samochodu z uszkodzonym układem kierowniczym nie wolno holować. Należy go przewieźć na lawecie.
  • Holować można pojazd ze sprawnym układem kierowniczy i hamulcowym. 
  • Powinniśmy zastosować połączenie sztywne, które nie pozwoli na odczepienie się pojazdu w trakcie holowania. 
  • Podczas holowania zepsutego auta powinna siedzieć za jego kierownicą osoba z ważnymi uprawnieniami.

To nie koniec – to również kierowcy powinni mieć na uwadzę

parking samochód kara mandat odholowanie policyjny pojazd
fot. freepik

Podstawowe rzeczy mamy już omówione, lecz to nie wszystkie wymagania, jakie musimy spełnić, aby uniknąć mandatu. Otóż holowany pojazd nie może mieć włączonych świateł awaryjny, zamiast nich używa się świateł mijania. Konieczne jest też przestrzeganie prędkości. Na terenie zabudowanym powinniśmy jechać z prędkością 30 km/h, a poza nim z prędkością do 60 km/h. Na autostradzie nigdy nie należy holować samochodu, w razie potrzeby możemy jedynie wezwać pomoc drogową. Nie można też holować samochodu z przyczepą, dozwolone jest holowanie tylko jednego pojazdu.

Do holowania możemy zastosować linkę, którą spora część kierowców ma w bagażniku. Musimy jednak pamiętać, żeby nie była to linka kinetyczna, ponieważ pogarsza sterowność pojazdu.

Warto też ustalić sposób komunikowania się holującego i holowanego. Może być to rozmowa przez telefon w trybie głośnomówiącym, sygnały dźwiękowe lub świetlne, które będą zrozumiałe jedynie dla obu kierowców.

Równie ważna jest także podstawowa zasada obowiązująca w trakcie holowania. Mowa tu o tym, że holujący zawsze przyspiesza, a holowany hamuje. Pozwala to utrzymać odpowiednie napięcie pomiędzy linami. Holujący przyciska lekko hamulec wtedy gdy zajdzie taka potrzeba, a holowany musi go stanowczo nacisnąć.

Najlepsze są linki stalowe, plecione oraz taśmowe, choć wciąż poleca się linki elastyczne, kinetyczne, których ciąg jest dostosowany do masy pojazdu. Giętkie połączenie może mieć od 4 do 6 metrów długości. W przypadku połączenia na sztywno linka powinna mieć długość 3 metrów. Linka powinna być oznaczona czerwono-białymi pasami, możemy też użyć czerwonych lub żółtych chorągiewek.

 

Przeczytaj również