Grupa Orlen przejmie włosko-czeską firmę REMAQ
,,Prowadzone przez nas projekty z zakresu recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych, pozwolą nam nie tylko realizować założenia gospodarki obiegu zamkniętego, ale także zmniejszą zapotrzebowanie na ropę i gaz w produkcji petrochemicznej. Przejęcie firmy REMAQ umożliwi rozszerzenie kompetencji Grupy ORLEN w zakresie recyklingu mechanicznego. Naszym celem jest odpowiednie powiązanie wszystkich metod recyklingu odpadów i stworzenie w pełni funkcjonalnego łańcucha, w którym samorządy lokalne, dystrybutorzy odpadów i końcowi przetwórcy będą efektywnie współpracować. Zgodnie ze Strategią Grupy ORLEN dążymy do tego, aby w 2030 roku posiadać moce recyklingu tworzyw sztucznych i odpadów naturalnych na poziomie do 400 tys. ton. To także nasz wkład w ochronę środowiska i planety, który jednocześnie przyczyni się do budowy wartości koncernu w długiej perspektywie” – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
W 2004 roku powstała włosko-czeska firma REMAQ, która skoncentrowana jest na handlu tworzyw sztucznych. Pięć lat po założeniu został otwarty zakład produkcyjny w strefie przemysłowej Otrokovice na terenie Czech. Znajdują się tam aktualnie cztery nowoczesne linie do regranulacji tworzyw sztucznych o łącznej wydajności blisko 29 tys. ton rocznie.
REMAQ nie jest jedynie najszybciej rozwijającą się firmą, która zajmuje się recyklingiem tworzyw sztucznych w Czechach. Firma ta może się pochwalić również znaczącą pozycją na rynku europejskim. Jej roczny przychód przekracza pół miliarda czeskich koron, co stanowi mniej więcej 100 mln zł. Przejęcie włosko-czeskiego REMAQ przez Grupę Orlen nastąpi do końca marca przyszłego roku.
Intensyfikacja projektów recyklingowych
Na sam koniec warto wspomnieć o tym, że w Europie powstaje ok. 24,5 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych. Około 34 proc. trafia do recyklingu, natomiast 42 proc. jest spalane, a 24 proc. składowane. Taka sytuacja jest zdecydowanie sprzeczna z modelem gospodarki obiegu zamkniętego. Co ciekawe, szacuje się jednak, że ilość odpadów z tworzyw sztucznych wzrośnie w 2035 roku do 31 mln ton. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że powinno to wpłynąć na intensyfikację projektów recyklingowych.