Brak tej naklejki na autostradzie oznacza kłopoty! Zapominalscy zapłacą aż 500 złotych!

Mamy okres wakacyjny, a co za tym idzie wielu Polaków decyduje się na odpoczynek za granicą. To odpowiedni czas, aby zapoznać się z ważnymi przepisami. Podróżując autostradą musimy zaopatrzyć swój samochodów w odpowiednią naklejkę, gdyż w przeciwnym razie będziemy musieli zapłacić aż 500 złotych. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, w jaki sposób tego uniknąć. Jesteście ciekawi, o co dokładnie chodzi? W takim razie bez zbędnego przedłużania zaczynajmy!

Brak tej naklejki na autostradzie oznacza kłopoty! Zapominalscy zapłacą aż 500 złotych!
Podaj dalej

Za brak tej naklejki możesz otrzymać karę! 

Niemiecki producent samochodów z Monachium ogłasza upadłość

Każdy kierowca planujący wyjazd musimy pamiętać o tej naklejce, bez niej narazi się na poważną karę, która z pewnością popsuje mu wczasy. Potrzebna jest ona, aby spokojnie móc korzystać z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu. Jesteście ciekawi o czym dokładnie mowa i skąd w ogóle się wzięła? 

Rozchodzi się tu obowiązkowe w Austrii winiety, czyli naklejki, które świadczą o tym, że wnieśliśmy opłatę za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu. Co Ciekawe, co roku zmienia się kolor winiety, więc policjantów nie uda nam się oszukać zeszłoroczną naklejką. W 2023 roku mamy do wyboru trzy winiety dla samochodów osobowych oraz motocykli. Naklejkę możemy zakupić w formie tradycyjnej naklejanej na szybę lub w wersji elektronicznej, przypisując ją do rejestracji naszego pojazdu. Oznacza to, że w gruncie rzeczy za brak samej naklejki kary dostać nie możemy, pod warunkiem, że wcześniej zdecydowaliśmy się zakupić jej cyfrowy odpowiednik. Na razie po dokonaniu zakupu nie możemy zamienić jednej wersji na drugą. Jednak na 2024 rok Austriacy zapowiadają zmiany w tym temacie. 

Kierowcy, którzy zdecydują się na zakup winiet dla samochodów (do 3,5 t) lub motocykli muszą przygotować się na opłatę

  • W przypadku Winiety 10-dniowej zapłacimy 9,90 euro (43,87 zł) dla auta, a z kolei dla motocykla 5,80 euro (25,70 zł). 
  • Winieta dwumiesięczna wynosi 29 euro (128,50 zł) dla czterokołowego pojazdu do 3,5 t, a dla motocyklisty 14,50 euro (64,25 zł). 
  • Winieta roczna natomiast kosztuje dla samochodu 96,40 euro (427,16 zł), gdzie za motor wystarczy wnieść opłatę w wysokości 38,20 euro (169,27 zł). 

Kary będą nas wiele kosztować!

Brak ważnej winiety może okazać się dla nas bardzo poważnym problemem. Musimy też pamiętać, że jeśli kupujemy elektroniczną winietę, jest ona ważna dopiero po 18 dniach od jej zakupu. Karą za jej brak jest niezwykle wysoki mandat w wysokości nawet 3 000 euro, co jest równowartością niemal 13 300 zł! 

Na szczęście jest sposób na uniknięcie tak ogromnego wydatku. Służby przewidziały idealne rozwiązanie dla zapominalskich, którym jest opłata zastępcza. W trakcie kontroli należy ją uiścić i problem mamy z głowy. Oczywiście w takiej sytuacji opłata będzie wyższa niż standardowa cena winiety. Za pojazd do 3,5 t musimy zapłacić policjantowi 120 euro, czyli 532 zł, a za motocykl 65 euro, w przeliczeniu 288 zł. 

 

Przeczytaj również