1500 złotych kary od straży miejskiej w ramach nowych przepisów! O mandacie zadecyduje brak dokumentu!

Straż miejska z nowymi uprawnieniami. Oficjalnie od 20 października tysiące obywateli nieświadomie naraża się mundurowym. Poza możliwością otrzymania przez nich mandatu, w życie wchodzi także zupełnie nowe wykroczenie. Za brak konkretnego dokumentu grożą srogie kary, które w najgorszym wypadku mogą wynieść nawet 1500 złotych. Warto jednak podkreślić, że dotyczy to osób poruszających się pojazdami niemechanicznymi. To właśnie one mogą trafić na celownik straży miejskiej. Co konkretnie należy zrobić, żeby kontrola funkcjonariuszy nie zakończyła się dla nas tragicznie? O jakim konkretnie uprawnieniu mowa i kto powinien je ze sobą nosić? Na te pytania poznacie odpowiedzi już za chwilę!

przepisy kierowcy
Podaj dalej

Nowe przepisy weszły w życie. Polacy narażają się na wysokie kary! 

Nowe przepisy weszły w życie i pozwalają straży miejskiej na wystawianie wam wysokich mandatów. Wystarczy, że nie będziecie mieć przy sobie dokumentu, o które służby będą mogły w każdym momencie zapytać. Za jego brak otrzymacie nawet 1500 złotych kary. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, na co powinniście uważać, gdyż wielu Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy, czym się na co dzień naraża. Zainteresowani? 

Nowe rozporządzenie, o którym dzisiaj mowa, weszło do Dziennika Ustaw już 28 września. Wprowadza ono spore zmiany do wykroczeń, za które grzywny w drodze mandatu karnego mają prawo wystawić strażnicy straży gminnych. Dzisiaj, czyli wraz z nadejściem 20 października otrzymają oni dodatkowe uprawnienia, dające im możliwość karania młodzieży na rowerach, która nierzadko nie zwraca uwagi na zasady bezpieczeństwa. Jak wszyscy wiemy, takie zachowanie może doprowadzić do tragicznych sytuacji…

20 października rozszerzono katalog wykroczeń, za które strażnicy miejscy lub gminni mogą nakładać grzywny. Co ciekawe wśród dodatkowych wykroczeń pojawiło się: ,,prowadzenie pojazdu mechanicznego na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemająca do tego uprawnień”. Jazda pojazdami niemechanicznymi bez uprawnień wiąże się z ryzykiem otrzymania surowej kary finansowej w wysokości nawet 1500 złotych. 

Szczegół zadecyduje o mandacie. O co chodzi? 

straż miejska afera
cof

Czasy zmieniły się nie do poznania, kiedyś wystarczyło w szkole zdać egzamin na kartę rowerową i każdy miał spokój. Obecnie, aby otrzymać uprawnienie do poruszania się rowerem, należy wyrobić sobie prawo jazdy kategorii AM. Oczywiście mówimy tu o osobach poniżej 18 roku życia, gdyż przepisy w naszym kraju mówią jasno, że dorośli nie mają obowiązku posiadania takiego dokumentu. 

Dzieci w wieku do 10 lat korzystające z roweru muszą być pod opieką osoby dorosłej. O uprawnienia dla pociechy można ubiegać się między 10, a 18 rokiem życia. Karta rowerowa wciąż istnieje, ale jest jedynie dla najmłodszych. Nastolatkowie od 14 roku życia potrzebują prawa jazdy kategorii AM, aby swobodnie, bez problemów poruszać się rowerem po drogach. Ponadto młodzież w wieku 16 lat lub więcej może ubiegać się o prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T. 

Tego straż miejska nie może! 

Ustaliliśmy już, że strażnicy miejscy dostali możliwość karania szerszego grona obywateli. Ale warto zastanowić się nad tym, jakie prawa zostały im odebrane. Jak się okazuje nie mogą już oni karać osób, które nie posiadają uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych:

  • na drogach publicznych 
  • w strefie zamieszkania
  • w strefie ruchu

Mogą za to poczekać z takim delikwentem do przyjazdu policji i wtedy to funkcjonariusze zajmą się wystawieniem srogiej kary.

Przeczytaj również