Parys w Porsche Supercup!

Piotr Parys Junior, najmłodszy w historii mistrz Polski Porsche Platinum GT3 CCCE, dzięki świetnej jeździe i wygraniu 15 z 16 wyścigów w sezonie 2016, zapewnił sobie miejsce w tegorocznej stawce najszybszego pucharu Porsche Mobil 1 Supercup towarzyszącemu wyścigom Formuły 1.

Parys w Porsche Supercup!
Podaj dalej

17-letni lublinianin zachwycał wszystkich obserwatorów w sezonie 2016, całkowicie dominując w cyklu Porsche Platinum GT3 CCCE. Parys zwyciężył w 15 wyścigach, tylko raz zadowalając się drugim stopniem na podium, sięgając po mistrzowski tytuł na cztery wyścigi przed końcem sezonu.

Takie wyniki pozwoliły Piotrkowi Parysowi Juniorowi na spełnienie swojego marzenia, jakim był start w pełnym cyklu Porsche Mobil 1 Supercup, najszybszym i najbardziej wymagającym pucharze niemieckiej marki na świecie. Wyścigi popularnego „Supercupu” wchodzą w skład kalendarza Formuły 1, bezpośrednio poprzedzając starcia Lewisa Hamiltona, Sebastiana Vettela i Fernando Alonso.

Kalendarz Porsche Mobil 1 Supercup na sezon 2017 składa się z ośmiu weekendów wyścigowych, podczas których rozegranych zostanie aż 11 wyścigów – w Hiszpanii, Belgii i Meksyku odbędą się podwójne rundy, a Piotr Parys Junior odwiedzi takie legendarne obiekty jak Silverstone, Spa-Francorchamps, czy Monza. Wisienką na torcie będzie wyścig na ulicach księstwa Monte-Carlo, zaplanowany na koniec maja.

Mimo iż sezon rozpocznie się dopiero 12 maja na torze Circuit de Barcelona-Catalunya, 17-latek z Lublina nie przestaje ciężko ćwiczyć, przygotowując się do wymagającego sezonu 2017 przez całą zimę. Mistrz Polski Porsche Platinum GT3 CCCE spędza niezliczone godziny na siłowni, a także przed symulatorem. Piotrek ma w planach również kilka sesji testowych na torach z kalendarza Porsche Mobil 1 Supercup, które planuje odwiedzić jeszcze przed rozpoczęciem właściwego sezonu.

Kluczowe będą oficjalne testy Porsche Mobil 1 Supercup zaplanowane na 17-18 kwietnia na torze Circuit de Barcelona-Catalunya. Dla całej stawki treningi w Hiszpanii będą stanowiły bowiem okazję do sprawdzenia w warunkach bojowych najnowszego modelu Porsche 911 GT3 Cup na sezon 2017. Pod jego maską znalazł się dobrze znany, 4-litrowy sześciocylindrowy silnik typu boxer, a dzięki wprowadzonym modyfikacjom jego moc została podniesiona do zawrotnych 485 koni mechanicznych.

Piotr Parys Junior, oprócz dołączenia do stawki Porsche Mobil 1 Supercup, zamierza kontynuować starty w znanym sobie Porsche Platinum GT3 CCCE, jednak jak sam podkreśla, priorytetem będą wyścigi w Supercup.

W obydwu seriach 17-letni lublinianin będzie ścigał się wspólnie z zespołem Forch Racing, w którego barwach od wielu lat w Porsche Mobil 1 Supercup rywalizuje doświadczony Robert Lukas. Do zespołu Piotrka Parysa dołącza też znany ze startów w Formule Renault i GP2 Euro Series Kevin Mirocha, który będzie pełnił rolę trenera i mentora nowego zawodnika Porsche Mobil 1 Supercup z Lublina.

Kalendarz Porsche Mobil 1 Supercup:

12 – 14 maja                 1. runda – Circuit de Barcelona-Catalunya (Hiszpania)

25 – 28 maja                 2. runda – Monaco (Monte-Carlo)

7 – 9 lipca                      3. runda – Red Bull Ring (Austria)

14 – 16 lipca                  4. runda – Silverstone (Wielka Brytania)

28 – 30 lipca                  5. runda – Hungaroring (Węgry)

25 – 27 sierpnia             6. runda – Spa-Francorchamps (Belgia)

1 – 3 września                7. runda – Monza (Włochy)

27 – 29 października      8. runda – Hermanos Rodriguez (Meksyk)

Piotr Parys: –  Przejście do cyklu Porsche Mobil 1 Supercup to spełnienie moich marzeń i już dziś nie mogę doczekać się rozpoczęcia sezonu na hiszpańskim torze Circuit de Barcelona-Catalunya. Dużo pracuję, ćwiczę na siłowni i spędzam godziny przed symulatorem, żeby mieć pewność, że jestem przygotowany do tego wyzwania w 100%. Będzie to mój pierwszy sezon w tak poważnej serii wyścigowej, a także pierwszy bez zmian samochodów, co powinno wpłynąć pozytywnie na moje tempo. Nie wiem, jak będę prezentować się na tle dużo bardziej doświadczonych zawodników, ale chciałbym finiszować wyścigi w czołowej dziesiątce, co w debiutanckim sezonie w Porsche Supercup będzie sporym sukcesem. Dodatkowo ekscytująca jest obecność Formuły 1, ogromne zainteresowanie kibiców, a także transmisje z wyścigów w polskiej telewizji. Cieszę się, że osiągnęliśmy cel, jakim były starty w Porsche Supercup, jednak teraz nie czas na świętowanie. Staram się skupiać w pełni na przygotowaniach i mam nadzieję, że przed nami wspaniały sezon.

Przeczytaj również