Padł rekord? ITD zatrzymała ciężarówkę przeładowaną o prawie 40 ton

Padł rekord? ITD zatrzymała ciężarówkę przeładowaną o prawie 40 ton

Podaj dalej

Ponad 79 ton ważyła ciężarówka przewożąca kruszarkę do betonu. Ważący o 39 ton za dużo zespół pojazdów był też za długi i za szeroki. Transport wykonywany na podstawie niewłaściwego zezwolenia skontrolował i skierował na parking strzeżony patrol pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Wyróżniającą się z daleka wymiarami ładunku ciężarówkę zatrzymano na trasie im. majora Henryka Sucharskiego w Gdańsku we wtorek (8 października). Na naczepie przewożono dużą kruszarkę do betonu z miejscowości Przyjaźń do Gdańska.

Rzeczywista masa całkowita zespołu pojazdów z ładunkiem wynosiła 79,05 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton. Natomiast dopuszczalny nacisk na podwójną oś napędową ciągnika siodłowego był przekroczony o 9 ton.

Właściciel tego Iveco Daily ma niezapłacone 1138 mandaty! Dług? 2,5 mln złotych

Przekroczone było też dopuszczalne naciski na wszystkich czterech osiach naczepy od 1,45 tony do 1,85 tony. Oprócz tego ciągnik siodłowy z naczepą i ładunkiem był za długi o 5,85 metra, za szeroki o 45 centymetrów oraz za wysoki o 4 centymetry w odniesieniu do obowiązujących norm.

W tej sytuacji kierowca powinien wykonywać przewóz po drogach publicznych pojazdem ponadnormatywnym na podstawie zezwolenia kat. VII z pilotażem. Kierujący okazał jednak inspektorom niewłaściwe zezwolenie kat. VI i jechał bez asysty pilota.

Za stwierdzone nieprawidłowości w transporcie ponadnormatywnym pomorska ITD wszczęła postępowania administracyjne wobec krajowego przewoźnika z ustawy prawo o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym. Przedsiębiorcy grozi łączna kara w wysokości 25 tysięcy złotych. Ciężarówka z ładunkiem trafiła na parking strzeżony do momentu uzyskania przez firmę transportową właściwego zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego.

źródło: gitd.gov.pl

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News