Otwarto najdłuższy drogowy most morski na świecie

55 km – tyle liczy najdłuższy most drogowy, który właśnie otwarto w Chinach.

Otwarto najdłuższy drogowy most morski na świecie
Podaj dalej

Przeprawa łączy Hongkong, Zhuhai i Makau, i znajduje się w Delcie Rzeki Perłowej. Składa się ona z kilku mostów i tunelu. Podczas uroczystości oddania konstrukcji do użytku obecny był prezydent Chińskiej republiki Ludowej, Xi Jinping.

Przeprawa promowa zajmowała trzy godziny, zaś przejazd autostradą aż cztery. Nowa przeprawa skraca czas podróży pomiędzy tymi miastami do zaledwie 45 minut.

Ogromny most za ogromne pieniądze

Koszt realizacji inwestycji miał wynieść prawie 16 mld dolarów. Ostatecznie kwota ta podskoczyła do ok. 20 mld dolarów. Budowa infrastruktury ruszyła w 2009 roku i miała zakończyć się w 2016 roku. Potem termin był przesuwany. Ostatecznie konstrukcja została oddana 23 października 2018 roku.

Nie dal wszystkich

Przeprawa nie będzie dostępna dla wszystkich. Będą z niej mogli skorzystać jedynie prywatni kierowcy, kierowcy, którzy wcześniej wykupią specjalne zezwolenie. Pozostali obywatele będą mogli skorzystać z autobusów kursujących po moście.

Wytrzymała technologia

W celu jego budowy powstał szereg niezwykle wytrzymałych pylonów oraz dwie sztuczne wyspy. Całą konstrukcję stworzono z najwytrzymalszych materiałów, tak aby tajfuny nie stanowiły żadnego zagrożenia. Żywotność mostu zaplanowano na 120 lat.

Przeczytaj również