OS1: Tanak otwiera rajd zwycięstwem

OS1: Tanak otwiera rajd zwycięstwem

Podaj dalej

Ruszyli! 67. Neste Rajd Finlandii wystartował od odcinka specjalnego numer 1 – Harju 1. Próba uliczna, więc jak mówi najstarsza rajdowa prawda – tutaj imprezy wygrać nie można, ale można ją bardzo łatwo przegrać. Początek na asfalcie, następnie łącznik szutrowy przez las w centrum miasta, końcówka ponownie na asfalcie. Kto poradził sobie najlepiej?

Lista startowa do tej próby wyglądała nieco inaczej, niż ta, która obowiązywać będzie od jutrzejszego poranka. Przed rozpoczęciem transmisji telewizyjnej z testem zmierzyli się ci, którzy nie będą odgrywali w tym rajdzie głównych ról. Po pierwszej godzinie zmagań na prowadzeniu znajdował się Teemu Asunmaa w Skodzie Fabii R5. Następnie do walki przystąpili najlepsi.

Pierwszym przedstawicielem klasy WRC i samochodów nowej generacji był Teemu Suninen. Reprezentant gospodarza pojechał dobrze, jednak nie był z siebie do końca zadowolony. Czas zatrzymał się na poziomie 1:49,5 s., co oznaczało, że pokonał on Erica Camilliego w samochodzie klasy R5 o zaledwie 1,1 s. Po chwili niezadowolenie Suninena znalazło odzwierciedlenie na trasie, bo o ile Khalid Al-Qassimi nie zbliżył się do Fina, to już Mads Ostberg pokonał go w prywatnej Fieście o 0,7 s.

Kolejni zawodnicy stopniowo poprawiali swoje rezultaty. Najpierw świetnie pojechał Kris Meeke, później przebił go Juho Hanninen, tego prześcignął zaś Craig Breen. Ostatecznie najlepszy na pierwszej próbie 67. Neste Rajdu Finlandii był Ott Tanak. Estończyk wyprzedził Thierry’ego Neuville’a o 1,1 s. i Sebastiena Ogiera o 1,5 s. Kolejna próba – OS2 Halinen 1 rusza jutro już o godzinie 6:12 czasu polskiego.

Tagi: WRC Rajd Finlandii Ford Tanak

 

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News