Optymizm w Toyocie

Optymizm w Toyocie

Podaj dalej

Zespół Toyota Gazoo Racing WRC podsumowuje dziewięć miesięcy okresu rozwojowego nowego Yarisa WRC.

20160725_01_02_s

Cały team włożył wiele wysiłku i serca w cały projekt, a główną nagrodą do tej pory był pierwszy wyjazd Yarisa WRC na szutrowe drogi w Finlandii, a następnie na południu Europy. Intesywny program testowy potwierdził, że Yaris WRC to dobrze przygotowany samochód do udziału w przyszłorocznych mistrzostwach świata.

Pierwszy wyjazd na odcinek testowy był utrzymywany w jak największej tajemnicy aż do odpalenia silnika w maju w fińskiej miejscowości Puuppola, położonej w obrębie siedziby zespołu.

20160725_01_03_s

Od tego czasu Yaris WRC przejechał już ponad 5000 kilometrów testowych, choć szef zespołu Tommi Makinen przyznaje, że to wciąż wczesna faza rozwoju.

Ciężko pracowaliśmy, aby wyrobić się na czas – mówi Makinen. Od maja dużo testowaliśmy i udało nam się zrealizować cały plan bez opóźnień. Drugi samochód był bardzo pomocny w poprawie tempa i zróżnicowaniu programu testowego. Chcemy sprawdzić nasze auto we wszystkich warunkach, na wszystkich nawierzchniach, by być w pełni gotowym na sezon 2017.

Aby w pełni zoptymalizować program testowy, zespół przygotował drugiego bliźniaczego Yarisa WRC. – Chcieliśmy rozbić plan rozwoju na dwie części, dlatego pracujemy na dwóch samochodach. Pierwszy zespół pracuje tylko w Finlandii, koncentrując się na niezawodności i wytrzymałości samochodu, a także skupiając się na pracach związanych z silnikiem i skrzynią biegów. Drugi zespół rozwija zawieszenie i pracuje w innych europejskich lokalizacjach, na przykład w Hiszpanii, czy Portugalii – wyjaśnia Tom Fowler, główny inżynier zespołu.  Nie zaczęliśmy jeszcze testów na nawierzchni asfaltowej, ale już wiemy, że samochód spisuje się bardzo dobrze. Byliśmy w stanie do tej pory pracować bez większych przeszkód, co napawa optymizmem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News