Od stycznia przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków będzie tańszy o 30%. Jest jeden warunek

Od stycznia przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków będzie tańszy o 30%. Jest jeden warunek

Od stycznia przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków będzie tańszy o 30%. Jest jeden warunek

Podaj dalej

Jazda autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice należy obecnie do najdroższych w kraju. Teraz kierowcy będą mogli zapłacić za przejazd na tym odcinku nawet o 30 procent mniej. Spełniony musi jednak zostać pewien warunek.

Zarządzająca autostradą A4 spółka Stalexport Autostrada Małopolska podjęła decyzję, o obniżeniu stawek dla kierowców korzystających z systemów płatności elektronicznej. Od 1 stycznia 2020 roku użytkownicy systemów A4Go, Autopay i Telepass będą mogli więc zaoszczędzić – w zależności od kategorii pojazdu – od 3 do 5 zł na każdej bramce.

Jak podaje SAM, dla samochodów osobowych oznacza to 30-procentową obniżkę. Przykładowo stawka za przejazd samochodem osobowym (kategoria 1) pobierana na jednym Punkcie Poboru Opłat maleje z 10 zł do 7 zł, natomiast w przypadku samochodów ciężarowych o trzech osiach (kategoria 3) z 20 na 17 zł. najmniej zyskają kierujący najcięższymi samochodami (kategoria 5), w przypadku których stawka zmniejsza się z 35 do 30 zł.

Videotolling – łatwiej się nie da

Kierowcy, którzy jeżdżą autostradą A4 Katowice-Kraków okazjonalnie: w weekendy, czy na urlopy, ale także podróżujący tym odcinkiem częściej, np. do pracy, mogą korzystać z videotollingu – poboru opłat opartego o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu. Przejazdy są opłacane poprzez aplikację Autopay, która pozwala zarejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach kamery odczytują tablicę rejestracyjną, a system natychmiast podnosi szlaban. Szybkie przejazdy, nawet w okresach wzmożonego ruchu, są możliwe m.in. dzięki wyznaczeniu dla tej metody płatności trzech bramek na każdym placu poboru opłat, oznaczonych symbolem czarnej kamery na żółtym tle. Z tą samą aplikacją można przejechać także koncesyjnym odcinkiem autostrady A1.

Pługosolarka gwałtownie wyjechała na autostradę A4 doprowadzając do kolizji

A4Go – pełna kontrola przejazdów służbowych

Regularnym użytkownikom autostrady, w tym m.in. właścicielom flot, koncesjonariusz proponuje elektroniczny pobór opłat A4Go, działający w oparciu o zainstalowane na przedniej szybie pojazdu urządzenie pokładowe. Komunikuje się ono z anteną na bramce autostradowej – szlaban podnosi po dokonaniu kategoryzacji pojazdu, a historię podróży i transakcji można śledzić na bieżąco poprzez internetowe konto użytkownika. A4Go funkcjonuje na razie jako przedpłata, czyli tzw. prepaid. Użytkownik opłaca z góry odpowiednią liczbę impulsów, odpowiadającą liczbie przejazdów przez place poboru opłat.

Wprowadzenie płatności automatycznych to kolejny etap programu zwiększania przepustowości placów poboru opłat, który spółka Stalexport Autostrada Małopolska realizuje konsekwentnie od 2011 roku.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News