Specjalne listwy zainstalowane przy krawężnikach, świecą w klasycznych kolorach stosowanych w ruchu drogowym. Będą one pracowały przez całą dobę ostrzegając młodzież szkolną oraz osoby ze słabym wzrokiem o zbliżającym się zagrożeniu. Ale to nie jedyne grupy docelowe, dla których zdecydowano się zastosować nowatorskie rozwiązanie.
Koncepcja instalacji dodatkowego oświetlenia została zgłoszona bowiem do tegorocznego Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Działacze projektu „Obudź smartfonowe zombie!” informowali, że pomysł może uratować również zdrowie wielu osób wpatrzonych w ekrany swoich urządzeń mobilnych.
I chociaż idea nie spotkała się z wystarczającą aprobatą społeczną, to z planem realizacji zlecenia zgłosiła się prywatna firma, która urzeczywistniła pomysł. W pobliżu skrzyżowania ul. Estkowskiego z ul. Garbary w Poznaniu zamontowano testową wersję produktu, która będzie monitorowana przez najbliższe pół roku. Jeżeli system się nie sprawdzi, to firma będzie zmuszona odinstalować oświetlenie na własny koszt.
Ciekawe, czy w Poznaniu znajdą się osoby tak mocno pochłonięte wirtualną rzeczywistością, że zareagują dopiero na zamontowane w jezdni nowoczesne listwy. Powstaje pytanie, czy takie osoby w ogóle powinny być traktowane jako świadomi uczestnicy ruchu drogowego? W innych krajach również testowane są podobne projekty, więc już wkrótce nowoczesne systemy ostrzegawcze mogą stać się codziennością na europejskich drogach.