Nowy poziom wymiany doświadczeń ze sportu

Nowy poziom wymiany doświadczeń ze sportu

Podaj dalej

Współpraca firmy Michelin i wymiana informacji oraz doświadczeń z motorsportu właśnie wchodzi w kolejną fazę. Francuski dostawca opon dla takich serii jak WRC, WEC, czy Dakar wprowadza na rynek opony korzystające z technologii „Long Lasting Performance”.

Jak wszyscy dobrze wiemy, w sportach motorowych liczy się każdy detal i każdy ułamek sekundy. To one decydują ostatecznie o zwycięstwie lub porażce, a na nie składa się nie tylko dobra jazda na torze czy odcinku specjalnym.

Opony w Rajdowych Mistrzostwach Świata muszą wytrzymywać ogromne przeciążenia i nie jest tajemnicą, że jeśli jedna opona będzie dłużej zachowywała swoje właściwości, kierowca będzie miał większe szanse na zwycięstwo.

Właśnie na tym opiera się technologia „Long Lasting Performance” – wiedza i doświadczenie wyciągane z takich serii jak WRC, WEC, Formuła E, czy Rajd Dakar, procentuje. I nie są to tylko puste hasła reklamowe i zagrania rodem z sali wykładowej studiów o kierunku public relations.

W sporcie, jeśli na danej oponie będziesz mógł przejechać kilkanaście kilometrów więcej od swojego rywala, nie tracąc przy tym cennych sekund, może okazać się, że zwycięstwo zawdzięczysz dobrej strategii, wyczekanemu pit-stopowi czy po prostu zaoszczędzonemu na wizycie u swoich mechaników czasowi.

To przekłada się również bezpośrednio na drogi publiczne – wyliczono, że gdyby każdy kierowca w Europie mógł w bezpieczny sposób wykorzystać swoje opony do maksimum, zaoszczędzono by prawie 128 milionów opon i 7 miliardów euro.

W przypadku opon drogowych, nie chodzi więc o czas, a o pieniądze i bezpieczeństwo. Niejako z definicji „nowa opona” to termin, który bardzo szybko traci ważność. Już po kilku kilometrach jej wydajność zacznie się zmieniać, początkowo wręcz niezauważalnie, a następnie z każdym kilometrem coraz mocniej. Właśnie dlatego inżynierowie firmy Michelin skupili się na analizie zużycia swoich mieszanek, dzięki czemu opona „starzeje” się w bardziej kontrolowany sposób.

Dzięki temu na nowej oponie Michelin Primacy 4 przejedziemy średnio o 18 000 kilometrów więcej, niż na oponie konkurencji tej samej klasy, zachowując jej parametry i bezpieczeństwo na stałym poziomie.

Termin „inteligentna opona” nie mógłby bardziej odpowiadać temu, co prezentują sobą najnowsze produkty Michelin, dzięki innowacyjnej mieszance, która zmienia swoje właściwości wraz ze stopniem zużycia.

Przed zakupem opon warto zastanowić się, czy wybór tańszego odpowiednika ma ekonomiczny sens. Nie tylko szybciej pojawi się kłopot związany z zakupem nowego ogumienia, ale także poziom bezpieczeństwa nie będzie utrzymywany (w trakcie zużycia) na dopuszczalnym poziomie.

Tagi: Michelin, Long Lasting Performance, Primacy 4

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News