Nowy CEPiK od poniedziałku

Nowy CEPiK od poniedziałku

Podaj dalej

W poniedziałek zostanie uruchomiona nowa wersja systemu Centralen Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Oznacza to spore zmiany dla każdego z nas, zwłaszcza w kwestii przglądów.

Wprowadzenie nowych przepisów ma m.in. uszczelnienie badań kontrolnych, więc teraz będzie trzeba zapłacić za badanie przed jego rozpoczęciem. Wyjątkiem ma być odroczona płatność na podstawie faktury VAT, co jest ukłonem w strone przedsiębiorców zarządzających flotą.

Informacje na temat przeglądu będą przekazywane do systemu na bieżąco, także jeśli zakończy się on wynikiem negatywnych. Teraz nie będzie już można nie przejść przeglądu i nie uiścić opłaty, co ma zapobiedz przenoszeniu się kierowców do innych stacji diagnostycznych celem poszukiwania takiej, w której ich samochód przejdzie przegląd.

Ponadto w nowym CEPiKu zwiększy się zakres dostępnych danych i będą do niego trafiać informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny na poczet możliwych długów. Ponadto Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie przekazywał informacje o poważnych szkodach w pojazdach o ile były one nieubezpieczone.

Nowe przepisy dają również Straży Granicznej uprawnienia do zatrzymywania dowodów rejestracyjnych pojazdów i te informacje również mają trafiać do CEPiK.

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News