Nowy aktor na wielkiej scenie

Nowy aktor na wielkiej scenie

Podaj dalej

Zwycięstwo Esapekki Lappiego było już omawiane szeroko i w wielu miejscach. Jeszcze bardziej imponująca jest jednak wygrana jego rodaka w WRC 2 – Jari Huttunen siedział za kierownicą samochodu z napędem na cztery koła dopiero drugi raz w życiu!

Dla Jariego Huttunena samochód R5 to nowość, co więcej, wcześniej nie jeździł on żadnym samochodem z napędem na cztery koła. 23-letni Fin rozpoczynał swoją karierę na rodzimych oesach w Finlandii. Najpierw za kierownicą Opla Kadetta, następnie Opla Astry, później Citroena C2 R2. W 2016 roku Huttunen przeniósł się do Niemiec, gdzie wystartował w krajowym Pucharze Opla Adama. Tam wygrał szesć eliminacji, na jednej był trzeci i zdobył tytuł mistrza. W nagrodę stał się częścią zespołu juniorskiego Opla i startuje w tym sezonie głównie w ERC 3. Tam w Rajdzie Azorów musiał się wycofać, w Rajdzie Wysp Kanaryjskich był drugi.

Młody Fin zadebiutował w Skodzie Fabii R5 dwa tygodnie temu w lokalnej imprezie AutoGlym Ralli. Tam niestety miał wypadek i rajdu nie ukończył. Pochlebnie wypowiadał się o nim Marcus Gronholm w swojej zapowiedzi fińskiego klasyka na łamach serwisu redbull.com: – Mam nadzieję, że o zwycięstwo w WRC 2 powalczy zawodnik, którego osobiście wspieram – Jari Huttunen, nowy fiński kierowca. Nie nakładam na niego presji, to jego pierwszy poważny start w Skodzie Fabii R5. Ole Christian Veiby jest mocny, powiedziałbym, że może być numerem jeden, ale mój zawodnik, Jari Huttunen będzie czarnym koniem. Jestem o tym przekonany.

Słowa Gronholma się sprawdziły. Jari Huttunen wygrał łącznie 14 odcinków specjalnych i cały rajd z przewagą ponad 2 minut nad Quentinem Gilbertem i prawie 4 minut nad Tomem Cave’m. 23-letni Fin jechał szybko, bardzo spokojnie. Nie popełniał błędów, potrafił przyjąć oesową porażkę, mając solidną przewagę odpuścił. Jechał podobnie, jak jego starszy kolega, który wygrał cały rajd – Esapekka Lappi. Finowie mogą być teraz bardzo spokojni o przyszłość rajdów w ich kraju. Wciąż wygłodniały sukcesów jest Jari-Matti Latvala, na scenę wchodzi dwóch piekielnie szybkich i młodych kierowców – Esapekka Lappi i Teemu Suninen, za rogiem mamy debiut w WRC Kalle Rovanpery, a w WRC 2 bez żadnego problemu karty rozdaje debiutujący Jari Huttunen.

Tagi: WRC Rajd Finlandii Skoda

 

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News