Nowe przepisy zbiorą żniwo w wakacje. Konfiskata samochodu za przekroczenie prędkości o 60 km/h

Rządzący cały czas szukają sposobów aby poradzić sobie z kierowcami przekraczającymi przepisy. W całej Europie co raz bardziej popularnym rozwiązaniem jest konfiskata samochodu. Nowe przepisy mają wejść w życie od marca przyszłego roku, a uważać będzie musiało także wielu kierowców z Polski. 

wyposazenie-obowiazkowe-nowe-przepisy-od-lipca-2
Podaj dalej

Nowe przepisy mają pomóc zwiększyć bezpieczeństwo na drogach 

kierowcy autostrada
fot. freepik

Austriacki rząd postanowił, wzorem Danii, czy Finlandii, rozprawić się z piratami drogowymi. Nowe przepisy pozwolą rządowi konfiskować, a nawet sprzedawać pojazdy osobom, które przekroczą prędkość o 60 km/h lub więcej. Na nowe przepisy muszą uważać także kierowcy z Polski. 

Wielu naszych rodaków podróżuje przez Austrię na wakacje do Włoch, czy do Chorwacji. Od marca tego roku jeszcze bardziej musimy uważać na ograniczenia prędkości na drogach. Nowe przepisy oznaczają, że będziemy mogli stracić tam swój samochód. 

Austriacy w zeszłym roku odnotowali wzrost liczby ofiar śmiertelnych na drogach. I choć drogi jako takie stają się co raz bardziej bezpieczne, podobnie jak samochody, liczba ofiar śmiertelnych wzrasta. Dyrektor generalna transportu Austrii, Vera Hofbauer, powiedziała dla Bloomberg News, że nowe przepisy obowiązują od niedawna, ale jego skutki już widać. Zaledwie kilka godzin po wejściu ustawy rząd skonfiskował pierwszy samochód „superszybkiego kierowcy”. 

Problem prędkości dotyczy całej Europy

wyposazenie-obowiazkowe-nowe-przepisy-od-lipca-2
fot. Ford

Nowe przepisy weszły w życie po tym, jak w 2022 roku na drogach w Austrii zginęło 4,1 na 100 000 mieszkańców. Hofbauer argumentowała, że należy podjąć „drastyczne środki”, aby powstrzymać kierowców którzy używają samochodu jak broni. 

Austria nie jest jednak odosobniona w walce z niebezpieczną jazdą. W wielu krajach przepisy stanowią o mandatach przeliczanych na podstawie dochodów kierowcy. Np. w Szwajcarii mandaty za przekroczenie prędkości są obliczane na podstawie… dochodów i majątku. W 2010 roku doszło do głośnej sprawy. Gdy jeden z kierowców otrzymał mandat ponad 4 miliony złotych za zbyt szybką jazdę. 

W zeszłym roku w Finlandii multimilioner przekroczył prędkość o około 18 km/h w strefie, gdzie dozwolona była jazda z prędkością 50 km/h. Otrzymał on mandat prawie pół miliona złotych. 

Unia Europejska także walczy z prędkością 

kontrola badanie trzeźwości trzeźwość policja zatrzymanie
Pixabay

W 2022 roku Komisja Europejska nakazała, aby od tego roku wszystkie samochody były wyposażone w technologię ostrzegającą kierowców przed przekroczeniem prędkości. Ponadto, od 1 lipca samochody otrzymają także czarną skrzynkę i automatyczne spowolnienie w razie przekroczenia prędkości. 

Szacuje się, że rozwiązania te zmniejszą liczbą ofiar śmiertelnych na drogach Unii Europejskiej o około 20%. I choć wielu z nas może się to nie podobać, należy zastanowić się, czy prędkość nie jest faktycznie dużym problemem trapiącym nas na drogach. 

Przeczytaj również