Nigdy nie jest za późno! 79-latka wsiada do bolidu F1

Nigdy nie jest za późno! 79-latka wsiada do bolidu F1

Podaj dalej

Była zawodniczka rajdowa Rosemary Smith, mająca na swoim koncie 79 wiosen, została najstarszą osobą na świecie, która poprowadziła bolid Formuły 1. Rosemary zasiadła wczoraj za kierownicą bolidu F1 zespołu Renault.

Jej marzeniem od wielu, wielu lat było zasiąść za kierownicą maszyny z otwartym dachem, a wczorajsza okazja była prezentem od francuskiego zespołu na cześć 40-lecia ich współpracy.

79-latka posiadała sklep odzieżowy w Dublinie i gdyby nie zbieg okoliczności, prawdopodobnie tak wyglądałaby jej kariera. Jeden z jej klientów nakłonił ją jednak, by ta została jego pilotem na rajdzie, na który akurat jechał, a reszta – jak sama mówi – jest historią.

Największym sportowym osiągnięciem w karierze Rosemary było wygranie Tulip Rally w 1965 roku (najstarszego, największego i najbardziej popularnego eventu motoryzacyjnego w Holandii), dzięki czemu jej kariera nabrała tempa, a ludzie przestali wytykać palcami kierowcę rajdowego – kobietę.

Po zakończeniu swojej kariery, Rosemary otworzyła szkołę jazdy w której do nauki wykorzystywała Renault Clio, edukując i szkoląc młodych kierowców przez ostatnie 20 lat.

Poprowadzenie 800-konnego samochodu to coś o czym ja, jak i inni kierowcy wyścigowi i rajdowi, marzą. Nigdy nie spodziewałam się, że będę miała taką okazję, więc gdy zespół Renault skontaktował się ze mną, skakałam z radości.

– Było zupełnie inaczej niż w samochodach rajdowych, do których przywykłam, jednak było to wspaniałym doświadczeniem. Czułam się co raz bardziej komfortowo z każdym okrążeniem, a możliwość rozmowy z Jolyonem, jak kierowca z kierowcą, pomagala mi utrzymać nerwy w ryzach.

Tagi: Renault, F1

 

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News