Najstarsze Porsche na świecie trafi na sprzedaż. Cena może być niebotyczna

Porsche Type 64 to auto, które stanowiło podwaliny dla przyszłych modeli marki. Okazuje się, że jedyne zachowane przedprodukcyjne Porsche pojawi się na aukcji jeszcze w tym roku.

Najstarsze Porsche na świecie trafi na sprzedaż. Cena może być niebotyczna
Podaj dalej

Samochód, który niebawem zostanie wystawiony na sprzedaż to trzeci Type 64, który Ferry Porsche, syn Ferdinanda Porsche, zbudował w 1939 r., wykorzystując do tego szkielet Volkswagena Beetle (nota bene również zaprojektowanego przez Ferdinanda Porsche).

Geneza powstania prototypu jest niezwykle ciekawa. Zaczęło się od chęci uczestnictwa w rajdzie Berlin-Rzym. Samochodem, który miał w tym pomóc był KdF-Wagen (pierwowzór znanego nam Garbusa).

Auto wymagało jednak wielu modyfikacji, aby zwiększyć jego konkurencyjność na wymagającej trasie rajdu. Ostatecznie pod aluminiową konstrukcją znalazł się silnik o mocy 30KM. Samochód nigdy jednak nie stanął na starcie zmagań. Przeszkodą w organizacji rajdu był wybuch II wojny światowej.

Ostatecznie Ferdinand i Ferry Porsche wyprodukowali trzy sztuki tego modelu, ale tylko ostatnia przetrwała wojnę w niemal nieskazitelnym stanie. W tym roku auto trafi pod młotek, a za licytację, która wystartuje 15 sierpnia odpowiada RM Auctions. Obecnie najdroższym Porsche, które zostało sprzedane na aukcji jest model 917K wykorzystany w filmie Steve’a McQueena – Le Mans.

Oczywiście przewidywalna cena za ten pojazd jest poza zasięgiem zwykłego śmiertelnika, jednak wszyscy fani Porsche mogą bez przeszkód przejechać się najnowocześniejszymi i najbardziej usportowionymi autami marki ze Stuttgartu. Wszystko za sprawą innowacyjnych szkoleń Porsche Experience. Program realizowany jest także w Polsce.

Cena za legendarną 917-kę wyniosła w 2017 roku 14 000 000 USD. Eksperci szacują, że na aukcji Type 64 może paść rekord – nawet 20 000 000 USD!

 

 

 

Przeczytaj również