Nagroda za innowację na targach technologicznych CES 2020. Ciekawie czy rozwiązanie trafi do codziennego użytku

Bosch zaprojektował nowy innowacyjną osłonę przeciwsłoneczną.

Nagroda za innowację na targach technologicznych CES 2020. Ciekawie czy rozwiązanie trafi do codziennego użytku
Podaj dalej

Najnowszy patent wykorzystuje sztuczną inteligencję do blokowania oślepiających kierowcę promieni słońca.

W ciągu ostatniego stulecia większość technologie motoryzacyjnych ewoluowało. Układy ABS, ESP, wspomagania kierownicy i inne doczekały się ulepszeń, ale w każdym nowym samochodzie jest jeden element, który pozostaje taki sam przez dziesięciolecia – osłona przeciwsłoneczna. Innowacyjna wirtualna osłona firmy Bosch podchodzi w kompletnie inny sposób do problemu jaki generuje zwykła przesłona – zasłania zarówno źródło oślepiającego światła, ale i inne elementy otoczenia.

Osłona składa się z jednego kawałka przezroczystego panelu LCD i jest wyposażona w kamerę skierowaną do kierowcy, która korzysta z oprogramowania do wykrywania i śledzenia twarzy AI, aby dokładnie określić, gdzie odblask słońca pojawi się na twarz kierowcy. Następnie algorytm analizuje położenie kierowcy i wykorzystuje technologię ciekłokrystaliczną, aby przyciemnić tylko tą część osłony, która zasłoni odpowiedni fragment twarzy. Reszta pozostaje w pełni przezroczysta.

 

Wirtualny wizjer Bosch jest prezentowany na targach CES 2020 w Las Vegas, gdzie otrzymał już nagrodę CES Best of Innovation.

Firma rozmawia z producentami samochodów na temat oferowania technologii wirtualnego osłony w samochodach produkcyjnych, ale jeszcze nie ogłosił, czy co na to producenci samochodów. Niemniej jednak istnieje spora szansa, że ​​takie rozwiązanie może pojawić się w którymś z nowych samochodów.

Przeczytaj również