Na Mazowszu ruszył program dla seniorów za kółkiem. Doskonalą technikę na Torze Modlin

Blisko 30 seniorów z Radomia próbowało swoich sił za kierownicą na Torze Modlin. W ten sposób rozpoczął się pilotażowy projekt samorządu województwa mazowieckiego dla kierowców seniorów z Mazowsza. Docelowo udział weźmie w nim niemal 700 osób.

Na Mazowszu ruszył program dla seniorów za kółkiem. Doskonalą technikę na Torze Modlin
Podaj dalej

Jazda z instruktorami doskonalenia techniki jazdy, wykłady na temat tego jak zmieniają się predyspozycje za kierownicą kiedy osiągamy wiek senioralny, ale też testy na koncentrację i zajęcia z psychologiem  – tak kierowcy powyżej 55 roku życia doskonalili swoje umiejętności za kierownicą podczas szkolenia organizowanego przez mazowiecki samorząd i Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Podczas sześciogodzinnych zajęć kursanci odbyli nie tylko praktyczne ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Zapoznali się również między innymi z zasadami oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego, czy niebezpieczeństwami wpływu alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowcy.

Dodatkowo wszyscy przechodzący szkolenie wykonywali ćwiczenia na płycie poślizgowej, na którą najeżdżali z różną prędkością. Musieli zatrzymywać się przed przeszkodą w formie fontann wodnych.

Dzięki temu zadaniu uczestniczący w nim kierowcy mogli sobie uświadomić jaka będzie droga ich hamowania jeśli będą jechać w trudnych warunkach z dużą prędkością. Inne zadanie praktyczne polegało na jeździe po okręgu poślizgowym czyli tzw. wiecznym zakręcie.

– Jazda na torze była dla mnie ważnym przeżyciem. Mogliśmy sprawdzić się w sytuacjach trudnych jak jazda między pachołkami na czas, a nawet ekstremalnych jak poślizg, wpadnięcie w wodę przy wyskakujących nagle przeszkodach. Instruktorzy mówili nam co robić, jak się zachować i do tego się stosowaliśmy. Uważam, że takie ćwiczenia pomogą każdemu, kto znajdzie się w podobnej sytuacji na drodze. Ruch jest coraz większy, jeździ się coraz trudniej. Często jeżdżę samochodem do Radomia, w którym jest coraz większy ruch, nawet w godzinach południowych – powiedział dla portalu brd24.pl Marcin Kuliński, jeden z uczestników szkolenia.

Szkolenia dla seniorów z kolejnych mazowieckich miejscowości są planowane w okresie od sierpnia do października. Program powstał z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego.

Sfinansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin.

 

fot. mazovia.pl

Przeczytaj również