Na Mazowszu ruszył program dla seniorów za kółkiem. Doskonalą technikę na Torze Modlin

Na Mazowszu ruszył program dla seniorów za kółkiem. Doskonalą technikę na Torze Modlin

Na Mazowszu ruszył program dla seniorów za kółkiem. Doskonalą technikę na Torze Modlin

Podaj dalej

Blisko 30 seniorów z Radomia próbowało swoich sił za kierownicą na Torze Modlin. W ten sposób rozpoczął się pilotażowy projekt samorządu województwa mazowieckiego dla kierowców seniorów z Mazowsza. Docelowo udział weźmie w nim niemal 700 osób.

Jazda z instruktorami doskonalenia techniki jazdy, wykłady na temat tego jak zmieniają się predyspozycje za kierownicą kiedy osiągamy wiek senioralny, ale też testy na koncentrację i zajęcia z psychologiem  – tak kierowcy powyżej 55 roku życia doskonalili swoje umiejętności za kierownicą podczas szkolenia organizowanego przez mazowiecki samorząd i Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Podczas sześciogodzinnych zajęć kursanci odbyli nie tylko praktyczne ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Zapoznali się również między innymi z zasadami oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego, czy niebezpieczeństwami wpływu alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowcy.

Dodatkowo wszyscy przechodzący szkolenie wykonywali ćwiczenia na płycie poślizgowej, na którą najeżdżali z różną prędkością. Musieli zatrzymywać się przed przeszkodą w formie fontann wodnych.

Dzięki temu zadaniu uczestniczący w nim kierowcy mogli sobie uświadomić jaka będzie droga ich hamowania jeśli będą jechać w trudnych warunkach z dużą prędkością. Inne zadanie praktyczne polegało na jeździe po okręgu poślizgowym czyli tzw. wiecznym zakręcie.

– Jazda na torze była dla mnie ważnym przeżyciem. Mogliśmy sprawdzić się w sytuacjach trudnych jak jazda między pachołkami na czas, a nawet ekstremalnych jak poślizg, wpadnięcie w wodę przy wyskakujących nagle przeszkodach. Instruktorzy mówili nam co robić, jak się zachować i do tego się stosowaliśmy. Uważam, że takie ćwiczenia pomogą każdemu, kto znajdzie się w podobnej sytuacji na drodze. Ruch jest coraz większy, jeździ się coraz trudniej. Często jeżdżę samochodem do Radomia, w którym jest coraz większy ruch, nawet w godzinach południowych – powiedział dla portalu brd24.pl Marcin Kuliński, jeden z uczestników szkolenia.

Szkolenia dla seniorów z kolejnych mazowieckich miejscowości są planowane w okresie od sierpnia do października. Program powstał z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego.

Sfinansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin.

 

fot. mazovia.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News