Załogi WRC zmierzają pod tor F1! Belgia w euforii. Zanosi się na wielką fetę na Spa Francorchamps [WYNIKI]

Faworyci gospodarzy, Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe utrzymali prowadzenie w Ypres Rally Belgium, 8. rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata. Z trzech załóg Hyundai Motorsport na czele stawki pozostały już tylko dwa. O trzecią lokatę pojedynkuje się trio fabrycznych załóg Toyoty, które dzieli 7 sekund.

Thierry Neuville liderem Rajdu Ypres
Podaj dalej

Neuville robi co do niego należy

Najszybsi dziś na trzech próbach Neuville i Wydaeghe powiększyli do 10,1 sekundy przewagę nad drugim duetem Hyundaia i20 Coupe WRC – Craiga Breena i Paula Nagle’a. Trzecią lokatę zwolnili Ott Tänak i Martin Järveoja, którzy na pierwszym sobotnim odcinku złapali kapcia. Awaria podnośnika sprawiła, że Estończycy nie mogli zmienić koła na najdłuższym oesie i strata wyniosła 3 minuty.

Elfyn Evans awansował do czołowej trójki Rajdu Ypres
fot. Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Drugi etap na trzeciej pozycji zakończyli najszybsi z obozu Toyoty, Elfyn Evans i Scott Martin. Kolejna załoga Yarisa WRC, Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen tracą przed ostatnim dniem tylko 3,3 sekundy. Jednak 3,7 sekundy za fińskim duetem sklasyfikowani są mistrzowie świata, Sébastien Ogier i Julien Ingrassia, którzy w niedzielę zapewne „dojadą” zespołowych kolegów.

Kolejny dzień wypadków

Początek sobotniego etapu stał pod znakiem spektakularnych wypadków. Na OS9 drogę opuścił m.in. Pierre Louis Loubet (Hyundai i20 Coupe WRC), a Pieter Tsjoen zaparkował Volkswagena Polo GTI R5 w przydrożnym domu. Z kolei na OS10 junior Toyoty, Takamoto Katsuta skosił Yarisem WRC słup i zablokował oes. Kłopoty kierowców aut WRC sprawiły, że Tänak mimo kapcia znalazł się na niezłym szóstym miejscu.

Wypadek Rajd Ypres

Za fabrycznymi załogami na 7. lokacie widnieją aktualnie najszybsi w WRC 3, Sébastien Bedoret i François Gilbert (Škoda Fabia Rally2 evo). Prowadzący w stawce WRC 2, Oliver Solberg i Aaron Johnston (Hyundai i20 N Rally 2) przejechał 85 km bez wspomagania i zajmuje 16. miejsce. W klasyfikacji Junior WRC przewodzą Jon Armstrong i Phil Hall (Ford Fiesta Rally4). Brytyjczycy mają minutę zapasu nad liderami sezonu Samim Pajarim i Marko Salminenem.

Ypres Rally Belgium 2021 – wyniki po 2. etapie

1 🇧🇪Thierry Neuville
🇧🇪Martijn Wydaeghe
Hyundai i20 Coupe WRC
2:06:18.8
2 🇮🇪Craig Breen
🇮🇪Paul Nagle
Hyundai i20 Coupe WRC
+10.1
3 🇬🇧Elfyn Evans
🇬🇧Scott Martin
Toyota Yaris WRC
+42.4
4 🇫🇮Kalle Rovanperä
🇫🇮Jonne Halttunen
Toyota Yaris WRC
+45.7
5 🇫🇷Sébastien Ogier
🇫🇷Julien Ingrassia
Toyota Yaris WRC
+46.7
6 🇪🇪Ott Tänak
🇪🇪Martin Järveoja
Hyundai i20 Coupe WRC
+3:55.2
7 🇧🇪Sébastien Bedoret
🇫🇷François Gilbert
Škoda Fabia Rally2 evo
+10:39.9
8 🇫🇷Yohan Rossel
🇫🇷Alexandre Coria
Citroën C3 Rally2
+10:40.8
9 🇧🇪P. Cracco
🇧🇪Jasper Vermeulen
Škoda Fabia Rally2 evo
+11:03.2
10 🇧🇪Vincent Verschueren
🇧🇪Filip Cuvelier
Volkswagen Polo GTI R5
+11:34.8

W niedzielę stawka przenosi z Flandrii do prowincji Liège. Załogi będą rywalizować m.in. na kultowym torze Formuły 1 – Spa Francorchamps.

Przeczytaj również