WRC: Kolejny świetny dzień Polaków! Kierowca Orlenu umocnił się na pozycji wicelidera. 22-latek jutro może być mistrzem świata!

WRC: Kolejny świetny dzień Polaków! Kierowca Orlenu umocnił się na pozycji wicelidera. 22-latek jutro może być mistrzem świata!

Kajetanowicz - Rajd Nowej Zelandii 2022

Podaj dalej

Na antypodach zakończył się drugi z trzech etapów malowniczego Rajdu Nowej Zelandii. Kolejny dobry dzień na trasach jedenastej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) zaliczyła polska załoga ORLEN Rally Team. Tymczasem w klasyfikacji generalnej doszło do przetasowań, które mogą sprawić, że już jutro wyłoniony zostanie nowy mistrz świata.

Kajto zabezpieczył drugą lokatę

W interesującej polskich kibiców kategorii WRC2 kolejny dzień zdominowali ulubieńcy lokalnych kibiców. Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 N Rally2) byli najszybsi na 5 z 6 odcinków specjalnych, oddając tylko jeden Harry’emu Batesowi i Johnowi McCarthy’emu (Skoda Fabia Rally2 evo). Były fabryczny kierowca Hyundaia powiększył tym samym przewagę nad Kajetanem Kajetanowiczem i Maćkiem Szczepaniakiem do ponad 2 minut. Załoga ORLEN Rally Team skupiła się jednak na zabezpieczeniu drugiej lokaty. Polacy jadący Skodą Fabią Rally2 evo zwiększyli zapas nad trzecimi Shanem van Gisbergenem i Glenem Westonem (Skoda Fabia R5) do ponad minuty.

„To był dla nas dobry dzień” – podsumował reporterowi WRC+ na mecie OS13. „Bez żadnych problemów. Podziękowania dla Maćka, jestem z nim wyluzowany, ale także dla całego zespołu ORLEN Rally Team. Wszystko funkcjonuje dobrze, ale musimy utrzymać koncentrację. Przed nami [w niedzielę] wciąż cztery oesy do pokonania” – zaznaczył.

Jubilat wychodzi na prowadzenie, a jutro zgarnia mistrzostwo?

W klasyfikacji generalnej powody do zadowolenia może mieć obchodzący dziś 22 urodziny Kalle Rovanpera. Fin pilotowany w Toyocie GR Yaris Rally1 przez Jonne Halttunena objął prowadzenie na OS9 i ma duże szanse, aby zostać w niedzielę mistrzem świata. Żeby tak się stało, Ott Tanak i Martin Jarveoja muszą dojechać na zajmowanym przez nich trzecim miejscu, a na końcowym Power Stage zdobyć nie więcej niż 3 punkty więcej od Finów. W utrzymaniu Estończyków na trzeciej lokacie zapewne pomogą drudzy Sebastien Ogier i Benjamin Veillas. Mistrz świata zapewne nie będzie atakował kolegi z zespołu Toyoty i skupi się na zabezpieczeniu drugiej lokaty.

Kalle Rovanpera - Rajd Nowej Zelandii 2022
fot. Toyota

Co ciekawe, pierwsza piątka klasyfikacji generalnej zebrała już kary czasowe. Kalle Rovanpera otrzymał 5 sekund za zbyt duże doładowanie hybrydy na superoesie w czwartek. Seb Ogier spóźnił się minutę na jeden z punktów kontroli czasu, co oznaczało 10 sekund kary. Wszyscy kierowcy Hyundaia (Ott Tanak, Thierry Neuville, Oliver Solberg) korzystali ze zbyt dużego doładowania na OS7, przez co każdy otrzymało po 10 sekund. Ponieważ Tanak i Neuville mieli podobną karę już za OS1, każdy z nich ma doliczone po 15 sekund do czasu rajdu.

Seria wypadków

Sobota wykruszyła też nieco czołówkę. Wypadki zaliczyli Elfyn Evans (Toyota), Gus Greensmith (Ford), a także Takamoto Katsuta (Toyota). Dziś po 3 zwycięstwa oesowe zaliczyli Kalle Rovanpera z Toyoty oraz Craig Breen z M-Sport Forda, który powrócił do rywalizacji po wczorajszym wypadku. Kłopoty załóg aut Rally1 sprawiły, że wysoko w klasyfikacji znajdują się kierowcy z kategorii WRC2. Kajetan Kajetanowicz zajmuje już 8. miejsce w generalce.

Rajd Nowej Zelandii 2022 – wyniki po OS13 (czołówka)

Rajd Nowej Zelandii 2022 - po OS13 - wyniki
screen ewrc-results.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News