W Polsce zapanował szał na to bezawaryjne Audi z Niemiec za 29 tys. zł! Kombi spala 3,8 l/100 km. Nic tylko lać i jeździć

Zakup samochodu używanego w Polsce w dużej mierze opiera się na opiniach innych użytkowników. W ostatnim czasie znakomite recenzje zbiera tanie Audi, które z Niemiec można kupić za śmieszne 29 tys. zł. Kierowcy są absolutnie zachwyceni tym autem z wielu powodów.

Audi A3 Sportback 2011
Podaj dalej

Do Polski najczęściej trafiają nastolatki

Auta z Niemiec przed laty były absolutnym hitem w Polsce. W przypadku importu to wciąż najpopularniejsze źródło samochodów osobowych, choć już w znacznie mniejszym stopniu. W ciągu dwóch miesięcy 2023 r. zza naszej zachodniej granicy przerejestrowano ledwie 61 606 szt. osobówek. Oczywiście może się to wydawać dużą liczbą, ale w czasach przedpandemicznych te wartości byłyby już wyraźnie 3-cyfrowe.

Autolaweta - sprowadzanie aut zza granicy
fot. freepik.com

Z danych IBRM Samar wynika, że najczęściej ściągamy już dość stare auta, średnio 13-letnie. Najgorzej jest w przypadku aut z silnikami benzynowymi, które są już prawie 14-letnie (13,85). Nieco lepsze statystyki notują używane diesle, które mają średnio prawie po 12 lat (11,96). Najmłodsze rocznikowo są auta elektryczne, bo sprowadzamy zazwyczaj 5-latki.

Dlaczego Audi A3 Sportback jest takim hitem?

Obecnie jednym z hitów importu jest Audi A3, którego w styczniu i lutym 2023 r. przerejestrowano 2 012 razy. To auto ma w Polsce świetne recenzje, zwłaszcza wersja Sportback. Choć jest klasyfikowane jako 5-drzwiowy hatchback, to tak naprawdę sylwetka przypomina kompaktowe kombi. Co ważne, Audi A3 jest mocno chwalone za świetną jakość, a zarazem tanie części.

Audi A3 Sportback 2009
fot. Audi

Wzięciem cieszą się m.in. egzemplarze z silnikami Diesla. Wówczas te pakowne Audi A3 staje się ekonomicznym autem rodzinnym. W trasie zużywa zaledwie 3,8 l/100 km i na jednym baku przejedzie ponad 1400 kilometrów. Naprawdę dobrze wyposażone egzemplarze i to nawet 12-letnie można kupić za ok. 29 tys. zł. Dobre ceny na diesle wynikają m.in. z faktu, że Niemcy pozbywają się tych najmniej ekologicznych pojazdów.

Polacy stawiają na Audi

Audi A3 Sportback 2009
fot. Audi

Warto zauważyć też, że samo Audi jest jedną z ulubionych marek Polaków w przypadku importu. W tym roku jeszcze chętniej niż po A3, sięgamy po Audi A4 (3 079 szt.). W czołówce są też Volkswagen Golf (2 995 szt.), Opel Astra (2 976 szt.), Ford Focus (2 245 szt.) i BMW Serii 3 (2 217 szt.). Audi A3 jest ostatnim modelem, które w pierwszych dwóch miesiącach tego roku przekroczyło barierę 2 tys. rejestracji w imporcie. Najbliżej tego wyniku są na razie Opel Corsa (1 992) i Ford Fiesta (1 832).

Przeczytaj również