Tych tanich samochodów jest w Polsce coraz więcej. Kierowcy mogą nimi legalnie jeździć bez przeglądu technicznego

Tych tanich samochodów jest w Polsce coraz więcej. Kierowcy mogą nimi legalnie jeździć bez przeglądu technicznego

Tymi tanimi samochodami można legalnie jeździć bez przeglądu

Podaj dalej

Czy w Polsce można legalnie jeździć samochodem osobowym bez ważnego przeglądu technicznego? Okazuje się, że tak i z tego przywileju korzysta ostatnio coraz więcej kierowców tanich aut. Co ciekawe, Ministerstwo Infrastruktury nie planuje w tej kwestii niczego zmieniać.

Tak naprawdę to nieważne, czy jest to tani kompakt, czy drogi SUV. Każde auto osobowe może legalnie jeździć po Polsce bez ważnego przeglądu technicznego. Istotny jest jeden warunek – musi być zarejestrowany, np. na Ukrainie. Od momentu inwazji Rosji na naszego wschodniego sąsiada, do Polski przyjechało mnóstwo aut na ukraińskich blachach. Zgodnie z prawem, nikt nie ma prawa wymagać od ich kierowców przeprowadzenia okresowego badania technicznego.

Jak legalnie jeździć bez przeglądu?

Wynika to z Konwencji Wiedeńskiej, której sygnatariuszami są zarówno Polska, jak i Ukraina. W myśl tych przepisów samochód po przekroczeniu rodzimej granicy ma obowiązek spełniać wymagania techniczne, jakie obowiązują w kraju rejestracji. Sęk w tym, że od ponad 10 lat na Ukrainie kierowcy nie muszą robić żadnych okresowych badań. Stan techniczny ich pojazdów jest wyłącznie sprawą właściciela. Obowiązek badań mają tylko kierowcy aut służących do zarobku, tj. taksówek, busów czy ciężarówek.

Ukraińska tablica rejestracyjna
fot. freepik.com – roshchyn

W dowodach rejestracyjnych próżno szukać nawet rubryki na pieczątkę badania technicznego. Ze względu na coraz większy napływ aut z ukraińskimi tablicami do Polski, IBRM Samar dopytał Ministerstwo Infrastruktury, czy rząd zamierza jakoś zmodyfikować te przepisy. Resort odpowiedział, iż nie ma takich planów, dlatego samochody zarejestrowane na Ukrainie dalej będą mogły legalnie jeździć bez ważnego przeglądu.

Czy ukraińskie samochody muszą mieć polskie OC?

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC takiego luzu już nie ma. Właściciele ukraińskich samochodów muszą mieć ważne ubezpieczenie, choć nie musi ono być od razu wystawione przez polskie towarzystwo. Jest to możliwe w sytuacji, gdy kierowca ukraińskiego auta ma Zieloną Kartę od ubezpieczyciela. Potwierdza ona ważność polisy i w przypadku szkody, wskazuje korespondenta w Polsce do likwidacji szkody.

Jeżeli nie mamy Zielonej Karty, na granicy trzeba wykupić ubezpieczenie OC graniczne. Jest ona ważne przez 30 dni, a po jego upływie należy wykupić normalną polisę w polskiej firmie ubezpieczeniowej. Kierowcy z Ukrainy muszą też pamiętać, że tylko do końca 2022 r. nie muszą wymieniać prawa jazdy w Polsce. Nawet jeśli ich ważność minęła po 24 lutego 2022 r.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News