Ten tani SUV od Skody robi teraz w Polsce wielką furorę! Pakowność i spalanie 4,3 l/100 km spychają Octavię i Fabię na dalszy plan

Ten tani SUV od Skody robi teraz w Polsce wielką furorę! Pakowność i spalanie 4,3 l/100 km spychają Octavię i Fabię na dalszy plan

Skoda Kamiq 2020

Podaj dalej

Gdyby zapytać przypadkową osobę na ulicy o to, jaka jest najczęściej kupowana Skoda w Polsce, pewnie ktoś wskazałby Octavię lub Fabię. Odpowiedź na to pytanie nie jest już taka oczywista, bo hitem lubianej przez Polaków marki jest ostatnio SUV. Jego atrakcyjna cena zakupu, pakowność oraz niskie spalanie sprawiają, że stała się u nas wielkim hitem.

Jeśli nie Octavia czy Fabia, to która Skoda?

W zasadzie to Skoda Octavia i Fabią były w Polsce najlepiej sprzedającymi się modelami czeskiej marki w 2022 r. Pamiętajmy jednak, że prawie 3/4 rynku motoryzacyjnego to zakupy na flotowe, na firmę. To właśnie one generują wyniki Octavii, której próżno już szukać wśród najczęstszych rejestracji klientów indywidualnych. Tam Skoda ma zupełnie inny numer 1, którym nie jest też Fabia.

Skoda Kamiq 2020
fot. Skoda

Okazuje się, że najczęściej wybieraną Skodą przez „prywaciarzy” jest SUV, a konkretnie Skoda Kamiq. W tej grupie klientów była to już najpopularniejsza „skodzina” w 2022 r. Nowy rok zaczął się podobnie, jak nie lepiej. W styczniu 2023 r. Skodę Kamiq wybierano najczęściej z całej gamy modelowej czeskiego producenta. Nie chodzi tylko o rejestracje indywidualne, ale w ogóle. W minionym miesiącu na naszych drogach pojawiło się bowiem 730 szt. nowych Kamiqów.

Dlaczego ten SUV sprzedaje się coraz lepiej?

Sukces Kamiqa w obrębie Skody to składowa kilku elementów. Jednym z najbardziej istotnych jest fakt, że jest to prostu SUV. Coraz więcej kierowców poszukuje aut w takim nadwoziu, bo wzbudza on poczucie bezpieczeństwa i jest bardziej pakowny od hatchbacka. Nowe technologie niwelują też jakiejkolwiek problemy z parkowaniem w mieście. Dodatkowo spalanie, jak na SUV-a, jest imponująco niskie. Średnio Kamiq zużywa 5,33 l benzyny na 100 km, ale w trasie można zejść do 4,3 l/100 km. Do tego dochodzi niezła cena, którą buduje się od pułapu 82 900 zł.

Skoda Kamiq 2020
fot. Skoda

Wiele wskazuje na to, że Skoda Kamiq będzie wyrabiać sobie pozycję nie tylko w gamie marki, ale i rynku. W styczniu był to czwarty, najpopularniejszy SUV w Polsce. Więcej rejestracji w tym nadwoziu miały tylko hity Toyoty, czyli Yaris Cross (1 761 szt.), Corolla Cross (789) i RAV4 (779). W tyle została nawet taka potęga jak Kia Sportage (724), czyli najpopularniejszy SUV w Polsce w całym 2022 r. Tak dobrego startu roku nie zaliczyła też popularna u nas Dacia Duster (597) czy europejski bestseller SUV-ów, Volkswagen T-Roc (533).

Źródło danych: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News