Ten mały SUV za śmieszne pieniądze robi w Polsce furorę! Dacia Duster w naszym kraju nie jest już nawet w top3

Upodobania motoryzacyjne Polaków w tej dekadzie dokonują coraz większej przemiany. Coraz częściej wybieramy SUV-y, ale ich niedawny król, czyli Dacia Duster ma coraz więcej konkurentów. Najnowsze dane pokazują, że wśród SUV-ów ten budżetowy crossover nie jest już nawet w czołowej trójce. Hitem sprzedaży jest za to niewielki i też dość niedrogi SUV z Japonii.

Toyota Yaris Cross
Podaj dalej

Sprzedaż rośnie, ale to już nie to, co kiedyś

Jak wskazują dane zebrane przez IBRM Samar, rynek samochodowy w Polsce jest na lekkiej fali wznoszącej względem ubiegłego roku. W okresie od stycznia do lipca w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przybyło 275 061 nowych rejestracji. To wzrost o 11,3 proc.

Toyota Corolla
fot. Toyota

Trend z pewnością cieszy salony sprzedaży, ale to wciąż nie ten pułap, jaki był przed pandemią. W zakupach wciąż dominują firmy, których udział wynosi 72,4 proc. Tak naprawdę jest on większy, bo CEPiK do klientów indywidualnych zalicza osoby fizyczne prowadzące działalność oraz spółki cywilne.

W Polsce widać już duży boom na samochody w nadwoziu SUV, ponieważ 7/10 najlepiej sprzedających się aut to właśnie mniejsze lub większe crossovery. Prężne zakupy flotowe utrzymują jednak na topie auta kompaktowe, które często widzimy w użytkowaniu przez przedstawicieli handlowych.

Które auta sprzedają się najlepiej w Polsce?

Po 7 miesiącach tego roku liderem sprzedaży w Polsce jest Toyota Corolla z wynikiem 12 437 nowych rejestracji. Japońska marka zalicza kolejny rok dominacji w naszym kraju, co potwierdza drugie miejsce modelu Yaris (9 349 szt.). Jednak sporo ostatnio nadgoniła Skoda Octavia, której naliczono niewiele mniej, bo 9 143 rejestarcji.

Toyota Yaris Cross
fot. Toyota

Spośród szeregu SUV-ów na pierwszym miejscu po 7 miesiącach plasuje się Toyota Yaris Cross (8 019 szt.). Ten mały SUV za rozsądne pieniądze (od 92 900 zł) jest też absolutnym numerem 1 wśród klientów indywidualnych. To właśnie oni odpowiadają za ponad połowę tego rezultatu (4 027 szt.).

Najbardziej budżetowy SUV poza podium

Na podium SUV-ów ogółem próżno szukać czegoś z oferty europejskich producentów. Kolejne pozycje w rankingu nowych rejestracji zajmują bowiem Kia Sportage (7 293) i Hyundai Tucson (5 758). Dopiero na 4. miejscu wśród SUV-ów i 7. lokacie ogółem jest Dacia Duster (5 655), która przez długi czas była najlepiej sprzedającym się SUV-em nad Wisłą.

Kia Sportage 2022 - hit w Polsce
fot. Kia

Czołową dziesiątkę kompletują Toyota C-HR (5 349), Volkswagen T-Roc (4 991) i Toyota RAV4 (4 445). To tylko potwierdza trend na SUV-y oraz doskonałą sprzedaż Toyoty. Japońska marka ma aż 5 modeli w top10, a ogólnie sprzedała w naszym kraju 49 890 nowych aut osobowych. Dla porównania druga w zestawieniu Skoda sprzedała 30 093 szt. Po 7 miesiącach pojedynek o podium wygrała Kia (21 965), pokonując Volkswagena (20 585).

Przeczytaj również