Ten mały Fiat na prąd, jadąc 130 km/h zajedzie dalej na autostradzie niż diesel! Koncern Stellantis ma przełomową technologię

Ten mały Fiat na prąd, jadąc 130 km/h zajedzie dalej na autostradzie niż diesel! Koncern Stellantis ma przełomową technologię

Elektryczny, mały Fiat 500 zajedzie dalej niż diesel

Podaj dalej

Obecnie normalnym wydaje się to, że auto napędzane na diesel może pochwalić się największym zasięgiem na autostradzie przy prędkości ok. 130 km/h. Dystanse ponad 1000 km są osiągalne dla wielu ropniaków, czego nie można powiedzieć o samochodach elektrycznych. Jednak koncern Stellantis zaprezentował technologię, dzięki której ich mały Fiat 500 na prąd może przejechać dalej na autostradzie niż najoszczędniejszy diesel.

Czy elektryk przy 130 km/h zajedzie dalej niż diesel?

Deklarowane zasięgi aut elektrycznych często są wartościami nieco teoretycznymi. Do ich spełnienia konieczny jest szereg warunków, których w normalnym użytkowaniu nie sposób spełnić. Jazda elektrykiem po autostradzie z prędkością 130 km/h potrafi bardzo szybko doprowadzić do przerwania dalekiej podróży. Jednak granty na opracowanie nowych technologii, które zlikwidują tę niedogodność są ogromne. Efekty tych prac zaprezentował koncern Stellantis.

Arena del Futuro - testy ładowania indukcyjnego
fot. Stellantis

Motoryzacyjny gigant pochwalił się, że ma dostęp do rozwiązania, w którym każdy diesel będzie mieć gorszy zasięg od auta na prąd. Jak zaznaczono w komunikacie, na torze testowym we włoskim Chiari elektryczny Fiat 500 jechał z autostradową prędkością (ok. 130 km/h) i… nie zużył żadnego procenta energii z baterii. To zasługa specjalnej konstrukcji, jaka kryje się pod asfaltem położnym na „Arena del Futuro”. Położona tam bowiem nowoczesną infrastrukturę do indukcyjnego ładowania aut na prąd w czasie jazdy. Wszystko z wykorzystaniem wyłącznie odnawialnych źródeł energii.

Czy to jest bezpieczne dla człowieka?

To nie pierwszy raz, gdy taki pomysł jest testowany, ale tym razem dokonano pewnych przełomów. Otóż udało się zastosować cieńsze i tańsze przewody z aluminium zamiast miedzianych, które pojawiały się w konkurencyjnych prototypach e-dróg. Co ważne, pole magnetyczne konceptu Stellantis nie ma żadnego negatywnego wpływu na kierowcę. Po jezdni mogą też bezpiecznie poruszać się ludzie, bez ryzyka porażenia prądem. Takie innowacje są możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu możliwości 5G czy tzw. Internetu rzeczy.

Dodatkowo wykorzystanie prądu stałego pozwala uniknięcie strat mocy. Dzięki temu mu silniki elektryczne nie korzystają z energii zgromadzonej w baterii. To w teorii pozwala na nieograniczony zasięg autostradowy elektryków wyposażonych w system ładowania indukcyjnego. Projekt Dare Forward 2030 może mieć przełomowy wpływ na przyszłość elektromobilności. W przypadku upowszechnienia się tej technologii, auta elektryczne mogą mieć mniejsze baterie, co także może obniżyć ich ceny. Drogi z ładowaniem indukcyjnym bardziej niż dla osobówek, będą przełomem dla aut ciężarowych lub autobusów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News