Te nowy SUV sprzedaje się lepiej niż jakiekolwiek auto w Polsce! Spala średnio 1,4 l benzyny na 100 km, a w mieście... nie uwierzysz

Te nowy SUV sprzedaje się lepiej niż jakiekolwiek auto w Polsce! Spala średnio 1,4 l benzyny na 100 km, a w mieście... nie uwierzysz

Hyundai Tucson 2022 US

Podaj dalej

Czy to się komuś podoba czy nie, nadwozia typu SUV podbijają świat. Dowodem na to są kolejne wyniki sprzedaży za 2022 r. Jednym z wygranych minionego roku był designerski SUV, który jest dostępny w wersji zużywającej zaledwie 1,4 l benzyny na 100 km. Jednak jeszcze większe wrażenie robi zużycie w mieście.

Jak SUV może mało spalać?

Utarło się, że SUV-y są strasznie paliwożerne, ale to trochę nieuczciwe stwierdzenie. Dziś nowoczesne technologie pomagają w naprawdę racjonalnym zużywaniu paliwa, co pozwala osiągać rekordy w „jeździe o kropelce”.

Hyundai Tucson 2021
fot. Hyundai

Jest to możliwe w hybrydach plug-in, których głównym sercem jest silnik benzynowy. Jednak do dyspozycji kierowcy jest także silnik elektryczny oraz bateria pozwalające odciążyć jednostkę spalinową na sporym dystansie.

Te zalety na pewno częściowo przekonały klientów w Hiszpanii, w której najlepiej sprzedającym się autem wcale nie był SEAT. Najpopularniejszym autem był Hyundai Tucson, czyli efektowny SUV, który dostępny jest m.in. jako hybryda plug-in. Spalinowo-elektryczny układ umożliwia zużywanie tylko 1,4 l benzyny na 100 km.

Hyundai Tucson 2021
fot. Hyundai

Jednak do samej jazdy po mieście można użyć silnika elektrycznego i baterii. Zapas energii wystarcza na 74 km (WLTP) jazdy w cyklu miejskim, który w napędach elektrycznych zapewnia największe dystanse dzięki odzyskiwaniu energii z częstego hamowania. Tym samym wydatki na benzynę można ograniczyć kompletnie do zera, regularnie ładując baterię.

Które auta sprzedawały się najlepiej?

Hyundai Tucson okazał się sensacyjnym zwycięzcą w Hiszpanii, osiągając 22 000 rejestracje w 2022 r. W takiej liczbie nie sprzedał się w ubiegłym roku żaden samochód w Polsce (najwięcej Toyota Corolla – 21 366 szt.). Na drugim miejscu uplasowała się budżetowa Dacia Sandero, których na drogach przybyło 20 800 szt.

Hyundai Tucson 2021
fot. Hyundai

Dopiero na trzecim miejscu znalazł się jakikolwiek SEAT, a konkretnie Arona. Ten popularny w Hiszpanii SUV uzyskał 17 500 rejestracji, co oznacza ogromny spadek o 20 proc. Co ciekawe, to jedyny SEAT w pierwszej 20-ce najpopularniejszy modeli w Hiszpanii. Hiszpańska marka należąca do Volkswagena zaliczyła spadek sprzedaży o 30 proc., za to zyskała jej siostrzana marka Cupra (+22 proc.).

Niewiele do podium, bo 500 egzemplarzy zabrakło najpopularniejszemu nowemu samochodowi w Polsce, czyli Toyocie Corolli (17 000 szt.). Czołową piątkę skompletował tam Volkswagen T-Roc (16 600 szt.), czyli trzeci SUV w top 5. Pułap 16 tys. rejestracji osiągnęły jeszcze tylko Fiat 500 i Toyota C-HR. Czołową dziesiątkę zamknęły Peugeot 2008 (15 600), Kia Sportage (15 300) i Citroen C3 (14 200).

Wyniki sprzedaży aut w Hiszpanii 2022
graf. twitter.com/lovecarindustry/

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News