Robert Kubica wsiadł do kokpitu i pokazał, ile znaczy dla ekipy Prema ORLEN Team. Wielka feta pod stratowulkanem

Robert Kubica wsiadł do kokpitu i pokazał, ile znaczy dla ekipy Prema ORLEN Team. Wielka feta pod stratowulkanem

Robert Kubica 6 w 6h Fuji 2022

Podaj dalej

Japoński samochód z japońskim kierowcą wygrał w japońskiej rundzie Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC). W 6h Fuji ziściło się marzenie gospodarzy, co było zresztą do przewidzenia. Hipersamochód Toyoty z nr 8 w składzie Brendon Hartley / Ryo Hirakawa / Sebastien Buemi triumfowali na Fuji Speedway położonym u podnóża stratowulkanu i najwyższego szczytu Japonii. Powodów do świętowania nie miał Robert Kubica, ale jego wejście do kokpitu udowodniło, jak wiele jakości wnosi on do zespołu Prema ORLEN Team.

Pod kontrolą Toyoty

Zdobywca pole position dla Toyoty nr 7, Kamui Kobayashi utrzymywał GR010 Hybrid na prowadzeniu, ale w końcu to Sebastien Buemi z drugiego hyperaca zaczął zbliżać się do lidera. Po 1 godzinie i 38 minutach wyścigu Toyota wezwała kierowców do zamiany miejsc. Od tamtego momentu Toyota z nr 8 nie zwolniła P1. Na ostatniej zmianie jechał Ryo Hirakawa, który jako pierwszy na Fuji zobaczył flagę w szachownicę.

Toyota wygrywa 6h Fuji 2022
fot. Toyota Gazoo Racing

Tym samym japońsko-nowozelandzko-szwajcarskie trio powtórzyło sukces z 24 godzin Le Mans. W mistrzostwach świata Hirakawa, Hartley i Buemi zrównowali się punktami (po 121) z tercetem Alpine (Nicolas Lapierre, Matthieu Vaxiviere i Andre Negrao), który skompletował podium za dwoma Toyotami.

Kubica wniósł jakość

W LMP2 drugie zwycięstwo w sezonie odniosła ekipa WRT. Sean Galael zaliczył imponujący start z czwartego miejsca na pierwsze. Na wysokości zadania stanęli też zmiennicy Robin Frijns i Dries Vanthoor, którzy dzielnie odpierali ataki dwóch prototypów zespołu JOTA, które zajęły pozostałe miejsca na podium.

Robert Kubica w 6h Fuji 2022
fot. Prema ORLEN Team

Zespół Prema ORLEN Team zaczął wyścig w świetnym stylu po dobrym starcie Louisa Deletraza, który przebił się z P9 na P4. Lorenzo Colombo też miał niezłe tempo, a na zmianę z Robertem Kubicą zjeżdżał jako lider LMP2. Polak wyjechał na P4 i szybko zaprezentował imponujące tempo, bowiem w pewnym momencie był najszybszy ze wszystkich kierowców LMP2. Niestety nie wystarczyło to już do powrotu nawet do czołowej trójki. Ostatecznie kończący wyścig Deletraz finiszował na P6 w LMP2. Polski Inter Europol Competition z Kubą Śmiechowskim w składzie nie zaliczył udanej rundy, bo zakończył zmagania na 11. lokacie w kategorii.

6h Fuji 2022 – wyniki

6h Fuji 2022 - wyścig - wyniki
6h Fuji 2022 – wyścig – wyniki

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News