Polacy oszaleli na punkcie nowej Tesli i pobili rekord. Elon Musk robi co może, ale już nie wyrabia z dostawami

Tesli w Polsce nie postrzega się już wyłącznie przez pryzmat samochodu elektrycznego. Sprzedaż w naszym kraju jest na tyle rozwinięta, że to już jedno z czołowych aut klasy premium. W czerwcu 2024 r. Polacy pobili rekord w liczbie miesięcznych rejestracji aut tej marki, jak i indywidualnego modelu.

Tesla Model 3 / udany czerwiec Tesli w Polsce
Podaj dalej

Najtańszy model Tesli prawie wygrał miesiąc

Elon Musk dał się już poznać z tego, że lubi dowozić wynik, kumulując dostawy swoich aut na koniec kwartałów. Nie inaczej było i tym razem, ale czerwcowy przypadek był czymś rekordowym. Jeszcze nigdy w historii w ciągu jednego miesiąca nie zarejestrowano w Polsce pół tysiąca pojedynczego modelu Tesli. Tymczasem w ubiegłym miesiącu licznik prawie dobił do sześciuset w przypadku Tesli Model 3.

Z danych IBRM Samar wynika, że najtańszy samochód w ofercie amerykańskiej firmy miał 583 rejestracje. O mały włos Tesla Model 3 nie wygrała miesiąca, ale ostatecznie zajęła drugie miejsce za Lexusem NX (616 szt.). Najpopularniejszy elektryk 2022 r. zostawił w minionym miesiącu za sobą spalinowe i hybrydowe bestsellery. Wśród nich takie hity jak Audi Q5 (537 szt.), Volvo XC60 (536) czy Audi Q3 (470).

Tesla Model 3
W czerwcu niewiele zabrakło, aby Tesla Model 3 była bestsellerem całej klasy premium w Polsce. // fot. Tesla

Rekordowy był też miesiąc dla samej marki, bo w polskich urzędach wydano dowody rejestracyjne dla 838 szt. Tesli. Oprócz Modelu 3, którego popularność mogła wynikać z obawy przed cłami na import z Chin, popularnością jak zawsze cieszył się SUV Tesla Model Y (250 szt.). Najpopularniejszy elektryk w Polsce za 2023 r. wyprzedził w czerwcu takie auta jak BMW Serii 5 (223 szt.), BMW X1 (222) czy Mercedes-Benz Klasy E (219).

Tesla coraz silniejsza w polskiej klasie premium

Udany koniec drugiego kwartału sprawił, że Tesla po pierwszym półroczu zgromadziła 2 718 rejestracji w Polsce. Tym samym wyprzedziła Porsche (2 517), czyli swojego najbliższego sąsiada w klasie premium pod względem wolumenu sprzedaży. Obie marki mają duży zapas nad takimi brandami jak Mini (1 269), Land Rover (1 157) czy Alfa Romeo (734). Z drugiej strony Tesla sporo traci do piątego Lexusa (7 068) czy czwartego Volvo (9 619). Nie mówiąc już o niemieckim trio BMW (13 682), Mercedes (13 551), Audi (13 260).

Tesla Model 3 / wnętrze / Dog Mode
Tesla Model 3 na koniec półrocza ma dość podobną liczbę rejestracji jak Tesla Model Y. // fot. Tesla

Niemniej należy pamiętać, że te wyniki Tesla osiąga wyłącznie bateryjnymi elektrykami. Licząc rok do roku firma Elona Muska sprzedała w pierwszym półroczu o 17,3 proc. więcej aut w Polsce. Po sześciu miesiącach najczęściej rejestrowanym autem Tesli jest produkowany pod Berlinem Model Y (1 398 szt.). Tesla Model 3 po piorunującym czerwcu w naszym kraju mocno podgoniła SUV-a, odnotowując w sumie 1 295 rejestracji w 2024 r.

Przeczytaj również