Co doprowadziło do spadków cen ropy?
„W tym tygodniu sporo się działo na międzynarodowym rynku naftowym” – przyznaje dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl „Tak naprawdę w ubiegłą niedzielę OPEC postanowił, że nic nie zmieni, jeśli chodzi o swoje poziomy produkcyjne. Zaraz potem, w poniedziałek weszły w życie postanowienia dotyczące sankcji unijnych na rosyjską ropę eksportowaną drogą morską i limit cenowy na wysokości 60 dolarów za baryłkę” – przypomina.
„Tak naprawdę te wydarzenia ustawiły ten tydzień” – stwierdza ekspert e-petrol.pl. „Wszyscy przyglądali się temu, jaki będzie skutek unijnego ograniczenia rosyjskiej ropy do Europy lub w ogóle jak światowa sytuacja może wyglądać w kontekście tej zmiany. Okazuje się, że rynek naftowy nie przejął się jakoś bardzo. Ceny surowca spadają, lokują się w rejonie 76 dolarów za baryłkę” – wskazuje.
Ile będą kosztować diesel, benzyna i LPG?
„Natomiast na rynku polskim mamy do czynienia z minimalnymi spadkami, jeśli chodzi o ceny na stacjach” – raportuje dr Jakub Bogucki. „W tym tygodniu 6,53 zł/l to jest średnia cena benzyny, czyli o 1 gr mniej niż tydzień temu. Średnia cena diesla wyniosła 7,69 zł/l, a to jest o 5 gr mniej niż w poprzednim tygodniu” – wylicza.
„Jeśli chodzi natomiast o perspektywy na kolejne dni, tutaj spodziewamy się raczej utrzymywania się przedziału cenowego, który już znamy” – zapowiada analityk. „Jeśli chodzi o olej napędowy ceny na poziomie 7,62-7,73 zł/l to będą ceny obowiązujące. W przypadku autogazu tutaj wielkich zmian nie widzieliśmy. Lekka korekta spadkowa jest możliwa, ale nie będzie to na pewno cenowa rewolucja. Przedział 2,89-2,95 zł/l. Natomiast w przypadku benzyny 95-oktanowej 6,52-6,63 zł/l, czyli tak naprawdę powtórzenie tych cen, które znamy z ostatnich dni. Istnieje nawet lekka perspektywa zwyżkowa na niektórych stacjach. To będzie scenariusz, w którym będziemy wchodzić w kolejne dni” – dodaje.