Ceny paliw praktycznie ani drgnęły
„W ostatnich dniach właściwie można powiedzieć, że mamy do czynienia raczej ze stagnacją” – ocenia dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „O grosz zmieniły się jedynie ceny benzyny 98-oktanowej (+1 gr/l) i autogazu (-1 gr/l). Natomiast zasadnicze ceny paliw podstawowych trwają niezmiennie, czyli 6,53 zł/l dla benzyny 95-oktanowej i 7,69 zł/l, jeśli chodzi o olej napędowy” – wylicza.
Choć w mijający tydzień weszliśmy z bardzo tanią ropą naftową (ok. 75 dolarów za baryłkę), to na koniec tygodnia jej stawka osiągnęła poziom ok. 79 USD/bbl. Wzrosty mają związek z sytuacją w Chinach, gdzie mają zostać zniesione obostrzenia covidowe. To szybko przełoży się na chińską gospodarkę, w tym wzrost popytu na paliwa. Ważną informacją dla notowań jest też opanowanie wysokiej inflacji w USA. „Ona nie jest już tak drastyczna, jak była jeszcze kilka tygodni, czy kilka miesięcy temu” – zauważa ekspert e-petrol.pl.
Ile zapłacimy na święta za diesel, benzynę i LPG?
„Jeśli chodzi o perspektywę dla rynku polskiego, w najbliższym czasie dużych zmian się nie spodziewamy” – przyznaje dr Jakub Bogucki. „Sytuacja pozostanie podobna do bieżącej, mimo dużych zmian zwyżkowych, jakie widzieliśmy zwłaszcza w cenach oleju opałowego i napędowego w hurcie” – dodaje. Jego zdaniem ceny za diesel ulokują się w przedziale 7,66-7,78 zł/l. Z kolei benzyna 95-oktanowa ma kosztować 6,51-6,63 zł/l.
Jednak czekają nas nie tylko podwyżki lub utrzymanie cen, ponieważ są szanse na obniżki LPG. „W przypadku autogazu możliwe są niewielkie korekty” – prognozuje analityk e-petrol.pl. „Natomiast zasadnicza średnia ogólnopolska nie będzie znacząco odbiegać od bieżącego poziomu cen. Przedział 2,89-2,96 zł/l będz obowiązujący w tym najbliższym, świątecznym tygodniu” – zapowiada.