Od 5 września w Polsce tyle będzie trzeba płacić za diesel, benzynę i LPG! Oto ile teraz trzeba wziąć pieniędzy na stację paliw [RAPORT]

Od 5 września w Polsce tyle będzie trzeba płacić za diesel, benzynę i LPG! Oto ile teraz trzeba wziąć pieniędzy na stację paliw [RAPORT]

benzyna diesel ceny paliw paliwo euro prezes

Podaj dalej

Eksperci podali najnowsze wyliczenia dotyczące nadchodzących cen paliw w Polsce. Już od 5 września diesel, benzyna i LPG będą kształtować się na nieco innym poziomie niż w mijającym tygodniu. Z najnowszego raportu e-petrol.pl płyną zarówno dobre, jak i złe wiadomości.

Diesel zdrożeje, ale jest światełko w tunelu

Przełom sierpnia i września stał pod znakiem podwyżek na stacjach paliw w całej Polsce. Praktycznie nie odczuli tego jedynie kierowcy tankujący LPG, bowiem autogaz utrzymał się na poziomie 3,18-3,19 zł/l. Najdotkliwiej poszkodowani są ci, którzy do baku leją diesel. Średnia ogólnopolska cena tego paliwa wzrosła aż o 43 gr do poziomu 7,69 zł/l. O około 5 gr podrożała też cena benzyny, która kosztuje 6,61 zł/l (Pb95) i 7,47 zł/l (Pb98). Zatem chcąc zatankować 20 l, średnio za LPG trzeba zapłacić 63,60 zł, za diesel 153,80 zł, a za Pb95 132,20 zł.

Jak wyliczają analitycy rynku paliw e-petrol.pl, już tylko jedno paliwo może czekać wyraźne podwyżki. Jest to oczywiście diesel, którego średnia cena w Polsce od 5 września będzie lokować się w przedziale 7,65-7,79 zł/l. Nadzieją dla użytkowników aut na olej napędowy jest jednak fakt, że ich paliwo przez cały tydzień tanieje w hurcie. Tak długi trend może dawać nadzieję na to, że wkrótce ceny diesla zaczną spadać. Na razie nie widać jednak perspektyw na duży zjazd cenowy.

Putin zabije diesla w Europie
fot. stock.adobe.com – alexanderuhrin

Jakie przewidywania dla benzyny i LPG?

Po lekkim odbiciu, ceny benzyny mogą ponownie zacząć spadać. Najnowsza prognoza portalu e-petrol.pl przewiduje, że średnia cena Pb95 w Polsce wyniesie 6,52-6,64 zł/l. W przypadku 95-oktanowej benzyny nie będzie to zatem duży spadek, ale już Pb98 może być wyraźnie tańsze. Ta bardziej szlachetna odmiana powinna kosztować w Polsce średnio 7,35-7,48 zł/l. Trend obniżkowy może być dosyć długi, bowiem benzyna w hurcie także tanieje przez cały tydzień.

Kierowcy tankujący autogaz prawdopodobnie cały czas pozostaną w tej samej sytuacji. Cena LPG raczej się nie zmieni, bowiem średnią ogólnopolską prognozuje się na przedział 3,14-3,23 zł/l. Ewentualne ruchy będą zatem raczej niewielkie. Należy też pamiętać o tym, że w Polsce jest duże zróżnicowanie cenowe. Niektóre regiony kraju oferują to paliwo poniżej średniej, nawet za mniej niż 3 zł/l.

Wydłużone promocje

W Polsce cały czas niektóre sieci nie wygasiły promocji, bazujących na obniżce o -30 gr na litrze na paliwa podstawowe. Orlen przedłużył swoją ofertę do 15 września, a Lotos do końca września. Do końca miesiąca będzie działać także najatrakcyjniejsza z promocji, czyli ta na stacjach Shell. Oprócz obniżki o 30 gr/l na diesel i benzynę, oferowany jest także rabat 10 gr/l na LPG. Cenę paliw można obniżać także punktami z programu Shell Clubsmart przyznawanych za każde zakupy na stacji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News