Niemcy mówią jak uderzyć w Putina. Może to zrobić też każdy Polak z samochodem na diesel, benzynę lub LPG [WYJAŚNIAMY]

Niemcy mówią jak uderzyć w Putina. Może to zrobić też każdy Polak z samochodem na diesel, benzynę lub LPG [WYJAŚNIAMY]

Każdy może uderzyć w Putina – wystarczy samochód

Podaj dalej

Rosyjska ropa cały czas trafia do Europy, w tym do Polski. Jednak nie tylko rządy mogą przyspieszyć uniezależnienie się od rosyjskich surowców. Niemcy uważają, że może zrobić to każdy kierowca. Wystarczy mieć samochód na diesel, benzynę lub LPG.

Ropy z Rosji jest coraz mniej, ale to za mało

Reżim Putina coraz mniej zarabia na eksporcie surowców do Europy. Z danych BM Reflex wynika, że tylko w kwietniu z rosyjskich portów nad Morzem Bałtyckim wysłano o 66 proc. mniej diesla do Wielkiej Brytanii niż miesiąc wcześniej. W skali rocznej to spadek aż o 79 proc., czyli do poziomu około 100 tys. ton. Także ropa naftowa z Rosji trafia w dużo mniejszej ilości na Stary Kontynent. Jej udział w imporcie do Niemiec spadł z 35 do 12 proc., licząc od początku inwazji na Ukrainę.

Niemcy twierdzą, że wkrótce całkowicie poradzą sobie bez baryłek z Rosji, ale to jak szybko się to stanie zależy też od obywateli. Słynny niemiecki automobilklub ADAC zaproponował rozwiązanie, z którego mogą skorzystać także Polacy i inni mieszkańcy krajów w Europie. Pomysł ADAC wydawać się może nieco banalny, ale w obliczu niechęci do reżimu Putina ma szansę na powodzenie. Otóż Niemcy proponują, aby kierowcy… zużywali mniej paliwa, a tym samym zależność od importu ropy.

Trzeba jeździć samochodem
fot. freepik.com – shyachlo

Jak uderzyć w Putina własnym samochodem?

„Zależność naszego kraju od rosyjskiego importu energii stała się bardzo wyraźna. Dlatego tym ważniejsze jest, aby szybko je zredukować. Każdy może się do tego przyczynić” – czytamy w liście otwartym ADAC do swoich członków. Stowarzyszenie wskazuje, żeby to osiągnąć należy jeździć wolniej oraz po prostu rzadziej. „Prosimy o sprawdzenie, czy i bez jakich podróży samochodem mógłbyś się obejść. Jeśli masz dobry dostęp do transportu publicznego, powinieneś częściej z niego korzystać. Niektóre trasy można również pokonać rowerem lub pieszo” – wskazuje ADAC.

Te zalecenia są dobre także dla Polaków. Im mniej paliw kopalnych zaczniemy zużywać, tym łatwiej będzie o zagwarantowanie dostaw z innych źródeł. Zrobienie tego w jeden dzień jest niewykonalne, ponieważ dywersyfikacja to proces, który musi potrwać. Dodatkowo każdy skorzysta na tym zdrowotnie, bo mniejsza emisja spalin z aut to czystsze powietrze. Jednocześnie więcej ruchu, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, to element, o który powinniśmy dbać niezależnie od sytuacji na świecie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News