Nie żyje legenda motoryzacji. Twórca Lamborghini Diablo, Lancii Stratos i wielu innych ikon

Nie żyje legenda motoryzacji Marcello Gandini, słynny włoski projektant odpowiedzialny za design wielu kultowych samochodów. Spod jego ręki wyszły takie ikony motoryzacji jak Lamborghini Countach, Diablo, Renault 5 Turbo, Lancia Stratos, ale i Citroen BX. Maestro designu odszedł 13 marca 2024 r. w wieku 85 lat w Rivoli.

Marcello Gandini. Nie żyje legenda motoryzacji.
Podaj dalej

Marcello Gandini urodził się 26 sierpnia 1938 r. w Turynie. Był synem dyrygenta orkiestry. Choć nie związał swojego życia z muzyką (ojciec chciał wykształcić go na pianistę), to można powiedzieć, że został artystą. Od dzieciństwa pasjonowały go samochody, zarówno od strony projektowania, jak i mechaniki. W wieku 25 lat próbował zatrudnić się w pracowni Bertone, ale ówczesny główny projektant Giorgetto Giugiaro (również legenda designu) sprzeciwił się temu.

1990-Lamborghini-Countach-25th-Anniversary-Edition-13-1536x1022
Lamborghini Countach to jedno z największych dzieł Marcello Gandiniego. // fot. RM Sotheby’s

Niejedna legenda motoryzacji to dzieło Gandiniego

Jednak Giugiaro po kilku latach opuścił Bertone i w końcu Gandini dostał swoją szansę. Na jego desce kreślarskiej w latach 60′ powstało m.in. słynne Lamborghini Miura, a w kolejnej dekadzie Lamborghini Countach. W latach 70′ Marcello Gandini zaprojektował też model, który stały się ikoną rajdów samochodowych, czyli Lancię Stratos i poprzedzającego go Stratosa Zero. Powierzono mu też Ferrari Dino 308 GT4, a na odchodne z Bertone naszkicował m.in. Citroena BX.

Sandro Munari / Silvio Maiga / Lancia Stratos HF / Rajd San Remo 1976 / WRC
Bez Gandiniego nie byłoby tak wyglądającej Lancii Stratos HF. // fot. Lancia

Później rozpoczął pracę na własny rachunek. Do jego najsłynniejszych tworów zalicza się Renault 5 Turbo, BMW Serii 5 (pierwsza generacji E12) czy Lamborghini Diablo. To Włoch był autorem uchylanych pionowo drzwi, dziś znanych jako „Lambo doors”. Łącznie dla bolońskiej marki stworzył aż 8 modeli. Był także autorem niezwykłych prototypów jak Bugatti EB110 czy BMW Garmisch. Na przełomie lat 80′ i 90′ przeprojektował też słynne Maserati Biturbo. Zresztą dla tej marki narysował sporo szkiców z czwartą generacją Quattroporte na czele.

Marcello Gandini / BMW Garmisch
BMW Garmisch to jeden ze słynnych futurystycznych konceptów włoskiego projektanta. // fot. BMW

Pracował do ostatnich dni

Marcello Gandini nigdy nie przeszedł w pełni na emeryturę. Pracował nawet w wieku 85 lat, ostatnio nad platformą szkoleniową dla muzeum samochodów w Dosze (Katar). 12 stycznia tego roku Politechnika Turyńska nadała mu tytuł doktora honoris causa w dziedzinie inżynierii mechanicznej. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek lub najpóźniej w sobotę rano w kościele parafialnym Santo Stefano w miejscowości Rivera pod Turynem.

Przeczytaj również