Nagły zwrot ws. silników spalinowych. Unia Europejska pozostawi je pod jednym warunkiem

Silników spalinowych miało nie być od 2035 r. w Europie. Jednak ich całkowity zakaz prawdopodobnie nie dojdzie do skutku. Największa partia w europarlamencie, czyli Europejska Partia Ludowa popiera pozostawienie ich, jeśli będzie można je tankować e-paliwami neutralnymi pod względem CO2.

Nie będzie zakazu silników spalinowych
Podaj dalej

Jak donosi Automotive News, Europejska Partia Ludowa ustala swój plan polityczny na 5-letnią kadencję. Wśród priorytetów jest złagodzenie zakazu wycofania z rynku samochodów spalinowych, który miałby wejść w życie od 2035 r. Reuters miał widzieć projekt przygotowany na spotkaniu w Portugalii, który zakłada taki właśnie cel. Miał on brzmieć: „Rewizja zasad redukcji emisji CO2 w przypadku nowych samochodów osobowych i dostawczych, aby umożliwić stosowanie paliw alternatywnych o zerowej emisji po roku 2035”.

Silników spalinowych będzie można używać, ale nie z dieslem i benzyną

Komisja Europejska zapowiedziała, że zalegalizuje sprzedaż nowych samochodów napędzanych wyłącznie e-paliwami. O takie rozwiązanie mocno zabiegali Niemcy, którzy inwestują w tę technologię. Dotyczy to zwłaszcza Porsche, czyli producenta wchodzącego w skład Grupy Volkswagen. Porsche ma już zakład w Chile, gdzie wytwarzane jest e-paliwo. Ta technologia jest też rozwijana m.in. w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC),

e-paliwo / WRC
E-paliwa to przyszłość dla silników spalinowych, ale i WRC. // fot. materiały prasowe

Branża motoryzacyjna mocno wyczekuje na zielone światło i rozwój e-paliw. Mogłoby to uchronić przed likwidacją wielu miejsc pracy. Stopień skomplikowania silników spalinowych sprawia, że wielkie fabryki często pracują z wieloma mniejszymi dostawcami. Całkowity zakaz silników spalinowych pogrążałby wiele z nich. Teraz wyzwaniem będzie stworzenie skutecznego zabezpieczenia, aby legalne silniki spalinowe nie mogły jeździć na benzynie bezołowiowej lub oleju napędowym. System miałby dopuszczać tylko certyfikowane e-paliwo.

Poszukiwanie większości

Europejska Partia Ludowa liczy, że w przeforsowaniu jej projektów pomoże należąca do EPL szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. To właśnie ona może zarządzać w odpowiedni sposób agendą ekologiczną, ale wciąż będzie trzeba znaleźć większość do tego w europarlamencie. EPL jest największą grupą w tej instytucji, bo po ostatnich wyborach zdobyła 188 z 720 mandatów. Zrzeszeni są w niej europosłowie Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Choć proponowane przepisy wydają się rozsądne, to trzeba pozyskać głosy innych partii. Przeciwko osłabianiu europejskiej polityki klimatycznej jest m.in. Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (w tym europosłowie Nowej Lewicy). Tu druga największa grupa mająca 136 mandatów.

Przeczytaj również