Michael Schumacher może umrzeć. Rodzina gotowa na ryzykowną operację. "Ciężko mówić o szansach na jej powodzenie"

Zagraniczne media donoszą o tym, że Michael Schumacher wkrótce może przejść ryzykowną operację. Siedmiokrotny mistrz świata F1 mógłby dzięki niej nawet zregenerować układ nerwowy, ale równie dobrze może skończyć się śmiercią.

Michael Schumacher może umrzeć. Rodzina gotowa na ryzykowną operację. „Ciężko mówić o szansach na jej powodzenie”
Podaj dalej

Od prawie 7 lat rekordzista F1 pod względem liczby zdobytych tytułów nie pokazuje się publicznie. 29 grudnia 2013 r. miał wypadek na nartach i uderzył głową o skałę. Przez blisko pół roku przebywał w stanie śpiączki. Choć o jego stanie zdrowia nie ma oficjalnych informacji, to wywiady z osobami, które go widziały sugerują, że ma poważny uraz mózgu.

Michael Schumacher
Michael Schumacher

Lekarze twierdzą, że są to zmiany nieodwracalne. – Michael cierpi na atrofię mięśni, osteoporozę i szereg zmian organicznych – mówił Nicola Acciari, włoski neurochirurg w rozmowie z „Contro Copertina”. – W teorii możliwe jest, że wstanie na nogi, ale nigdy nie wróci do pełni zdrowia – przekonywał.

Promyk nadziei

W końcu jednak pojawiają się doniesienia o operacji, która może dokonać przełomu w formie Michaela Schumachera. Polegałaby na pobraniu naczyń krwionośnych z serca, które następnie przeszczepiono by do mózgu. Profesor Philippe Menasche, który miałby przeprowadzić operację, zwraca jednak uwagę na to, że próba poprawienia zdrowia Niemca może skończyć się tragicznie.

Philippe Menasche

Philippe Menasche: Jesteśmy w stanie zregenerować cały układ nerwowy Michaela. Nie będę ukrywał, że jest to bardzo ryzykowna operacja i ciężko mówić o szansach na jej powodzenie. Nadzieja umiera ostatnia.

Wygląda jednak na to, że rodzina Schumachera jest gotowa podjąć ryzyko. Dotychczasowe kuracje nie pozwoliły na osiągnięcie spodziewanych efektów. 51-letni Schumacher nieoficjalnie jest w pełni świadomy, ale nie jest w stanie samodzielnie wykonać ruchów, pozwalających na funkcjonowanie.

Przeczytaj również