Kierowcy w Polsce za chwilę zatankują benzynę za śmieszne pieniądze! Sytuacja na stacjach robi się bardzo ciekawa [RAPORT]

Kierowcy w Polsce za chwilę zatankują benzynę za śmieszne pieniądze! Sytuacja na stacjach robi się bardzo ciekawa [RAPORT]

benzyna diesel ceny paliwa ropa naftowa

Podaj dalej

Po niedawnych spadkach poniżej poziomu 100 dolarów za baryłkę, ropa naftowa zaczyna ciągle drożeć. Dla wielu kierowców to zły omen, bo zazwyczaj drożeje wtedy paliwo na stacjach. Ku zaskoczeniu wielu osób, tak się w tej chwili nie stanie, a przynajmniej nie od razu.

Dlaczego ropa drożeje?

Ceny ropy naftowej niedawno spadały, ponieważ obawiano się spadku popytu. Teraz dla odmiany niepewność wzbudza podaż. Zachodnie sankcje na rosyjską ropę i dostawy paliw w związku z konfliktem na Ukrainie zakłóciły przepływy handlowe do rafinerii i użytkowników końcowych. Rosną obawy, że wysiłki banku centralnego w celu opanowania rosnącej inflacji mogą wywołać recesję.

Dziś rano ropa naftowa kosztuje już ok. 106 dolarów za baryłkę czyli ok. 6 dolarów więcej niż 2 dni temu. Tym razem nie będzie to oznaczać natychmiastowego podnoszenia cen paliw na stacjach. „W prognozach cen hurtowych dla rynku polskiego spodziewamy się aktualnie spadków dla wszystkich gatunków paliw” – uspokajają eksperci e-petrol.pl/.

Na tych stacjach w Polsce diesel, benzyna, LPG są najtańsze
fot. freepik.com – irenemiller

Benzyna i diesel tanieją!

Faktycznie we wtorek rano cena hurtowa benzyny znów zaliczyła dość wyraźny spadek. Tak tania nie była od dawna, bo w rafinerii Orlenu kosztuje już tylko 6,66 zł netto za litr. Z kolei diesel zszedł do poziomu 7,09 zł/l. Podobny trend widać w ofercie paliw Grupy Lotos (benzyna 6,61 zł/l, diesel 7,07 zł/l). Spadki cen w Polsce, zwłaszcza benzyny są bardzo realne. Jednak nie wiadomo jak długo taka sytuacja może się utrzymać.

Jeśli ropa będzie dalej drożeć, a złotówka utrzyma się w nienajlepszej kondycji, podwyżki będą nieuniknione. Do końca tego tygodnia nie są spodziewane jednak gwałtowne zmiany cen paliw.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News