Co nowego zawiera kalendarz WRC 2025?
Oprócz Polski, z WRC żegnają się Chorwacja i Łotwa. Zamiast Rajdu Chorwacji po raz pierwszy w mistrzostwach świata zobaczymy Rajd Wysp Kanaryjskich. Asfaltowa impreza na hiszpańskiej Grand Canarii u wybrzeży Afryki ugości rajdową kawalkadę w ostatni weekend kwietnia.
W termin Rajdu Polski (ostatni weekend czerwca) przesunięto Rajd Akropolu, który zrobił miejsce późnym latem dla nowego Rajdu Paragwaju. Wyprawa do Ameryki Południowej będzie połączona z Rajdem Chile, który odbędzie się w odstępie dwóch tygodni. Z kolei lipcowy Rajd Łotwy ustępuje miejsca Rajdowi Estonii, który miał tylko rok przerwy od WRC.
Finału sezonu nie ugości już Japonia, która nadal zachowuje listopadowy termin. Jednak ostateczne rozstrzygnięcia poczekają do nowego Rajdu Arabii Saudyjskiej. Szutrowo-pustynna impreza na Półwyspie Arabskim dojdzie do skutku, jeśli w pierwszym kwartale 2025 r. pozytywną ocenę uzyska testowy event pod okiem obserwatorów FIA. Podobny sprawdzian czeka Paragwaj, który testowy rajd przeprowadzi już we wrześniu tego roku.
Kiedy startuje nowy sezon?
Kolejna odsłona Rajdowych Mistrzostw Świata w 2025 r. wystartuje w dniach 23-26 stycznia. Inauguracja tradycyjnie odbędzie się we francuskich Alpach, czyli od Rajdu Monte Carlo. Rajd Szwecji będzie jedyną rundą rozgrywaną po śniegu. Tuż przed początkiem pory deszczowej WRC zawita do Kenii na Rajd Safari. Po Rajdzie Wysp Kanaryjskich stawka mistrzostw świata zmierzy się w klasykach w Portugalii, Włoszech (Sardynia) i Grecji.
Drugą połowę sezonu otworzy powrót do ojczyzny Otta Tanaka (Estonia) jako rozgrzewka przed Rajdem Finlandii. Po nim ekipy czekają dwie rundy w Ameryce Południowej (Paragwaj i Chile), po którym nastąpi ostatni powrót na Stary Kontynent. Rajd Europy Centralnej ponownie zorganizują Austriacy, Czesi i Niemcy. Ostatnimi zmaganiami na asfalcie będzie rywalizacja w Rajdzie Japonii, a sezon zakończy się w Arabii Saudyjskiej.
Źródło: FIA