Japoński SUV na odchodne dostał wypieszczoną wersję na stalówkach za 137 tys. zł. Godne pożegnanie silników spalinowych

Niewielki japoński SUV, Suzuki Jimny na pożegnanie z silnikami spalinowymi otrzymał limitowaną edycję. Wersja nazwana Horizon będzie wypuszczona w liczbie 900 szt. przez niemieckie przedstawicielstwo Suzuki. To oczywiście nie koniec tego modelu w Europie, ale wraz z liftingiem producent zaplanował elektryfikację napędu.

Suzuki Jimny Horizon / japoński SUV
Podaj dalej

Co daje wersja Horizon?

Suzuki Jimny Horizon odróżnia się od standardowej wersji stylistyką i wyposażeniem. To co może jako pierwsze rzucać się w oczy to, np. grill w stylu retro z napisem Suzuki. Aluminiowe płyty przyozdobiły przedni zderzak oraz progi.

Pod specjalnymi błotnikami mamy felgi stalowe w kolorze czarnym. Te dobrze komponują się z jednym szarym lakierem dla tej wersji, czyli Medium Gray oraz czarnym, ozdobnym oklejeniem. Z tyłu pojazdu widać pokrowiec koła zapasowego z logo Suzuki. Oprócz tego otrzymujemy zaczep holowniczy, osadzony na ramie nośnej typu drabinowego.

Suzuki Jimny Horizon
fot. Suzuki

W środku szybko zorientujemy się, że nadal jest to dwuosobowy japoński SUV o charakterystyce terenowej. Za przednimi fotelami mamy kratkę, która oddziela przestrzeń pasażerską od bagażowej z płaską podłogą. Pojemność ładunkowa wynosi aż 863 litry. Warto wiedzieć, że homologacja ciężarowa N1 była niejako koniecznością dla przetrwania tego modelu w Europie już w ostatnich latach.

Japoński SUV żegna silnik spalinowy, ale powróci z hybrydą i elektrykiem

Rewolucji nie było pod maską, ponieważ to ostatni hołd dla w pełni spalinowej wersji. Benzynowy silnik 1,5 l bez turbo generuje 102 KM i 130 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Wersję Horizon oferuje się wyłącznie z manualną skrzynią biegów, która przekazuje moc i moment na wszystkie 4 koła. Suzuki Jimny Horizon trafi do sprzedaży u niemieckich dealerów za 32 340 euro, czyli ok. 137 tys. zł. Przewidziano nie więcej niż 900 egzemplarzy. Ceny standardowego Jimny rozpoczynają się od 108 900 zł.

Suzuki Jimny Horizon
fot. Suzuki

Przyszłość modelu kojarzonego z off-roadem jest teraz związana z elektryfikacją. Początkowo z dość łagodną, bo wraz z liftingiem pod maską zagości miękka hybryda. Ma to umożliwić przywrócenie wersji z tylną kanapą. Japoński SUV nie poprzestanie jednak na tak łagodnej elektryfikacji. Opracowywana jest już odmiana w pełni elektryczna, która zadebiutuje do 2030 r.

Przeczytaj również