Fiat przygotował nowego malucha! Wszędzie zaparkuje, brzmi sportowo i właśnie stuknęła mu 60-tka

Sześćdziesiąt lat temu, we wrześniu 1963 roku Carlo Abarth zaprezentował światu Fiata-Abartha 595. Oparty na Fiacie 500 D, czyli modelu, który od 1961 roku cieszył się coraz większym powodzeniem, nowy Fiat-Abarth 595 wziął swoją nazwę od pojemności skokowej, która została zwiększona dzięki przeprojektowaniu cylindrów i tłoków oraz zastosowaniu całkowicie nowych materiałów.

Fiat / Abarth 595
Podaj dalej

Legenda stworzona z klasą

Z zewnątrz samochód różnił się od Fiata 500 D nie tylko przyciągającą wzrok perforowaną przednią osłoną chłodnicy typu 850TC. Istotny był też umieszczony z tyłu i na masce błyszczący napis „Fiat Abarth 595”. Nie można zapomnieć o wyrażającym dumę, widniejącym z prawej strony napisem „World Champion”. Nawiązywał on do rekordów ustanowionych przez dzieła stworzone przez Officine z Corso Marche.

Wyścigowy charakter modelu został dodatkowo podkreślony przez ponadwymiarową aluminiową miskę olejową. Wystawała ona spod tylnego pasa, a przede wszystkim sportowy tłumik z podwójnym wylotem typu „Record Monza”. W rezultacie powstał mały, lecz wyjątkowo agresywny, a wręcz hałaśliwy samochód, który miał o 30% więcej mocy w porównaniu do jego oryginalnej wersji, moc 27 KM przy 5000 obr / min i osiągał maksymalną prędkość 120 km.

500 Abarth

Z miejskiego malucha w sportowego skorpiona

W zasadzie, Abarth wykorzystał odnoszący sukcesy samochód miejski 500D i uczynił z niego udany samochód o wysokich osiągach. Podobnie uczyniła marka Abarth w ostatnich miesiącach. Stworzono nowego Abartha 500e, który powstał na bazie udanego modelu Fiat Nowa 500e, czyli najlepiej sprzedającego się elektrycznego samochodu miejskiego w Europie.

Miesiąc później, 31 października 1963 roku, po raz pierwszy zaprezentowano publiczności model 595 podczas Salonu Motoryzacyjnego w Turynie. Carlo Abarth, wielki ekspert w dziedzinie biznesu i motoryzacji, postanowił wyróżnić się na tle konkurencji. Zaoferował odwiedzającym turyńskie targi kupon na jazdę testową nowym modelem. Inicjatywa okazała się ogromnym sukcesem! Zaś Carlo Abarth ogłosił, że wkrótce zostanie wyprodukowanych 1000 pierwszych samochodów Fiat-Abarth 595 z homologacją wyścigową.

Podczas Salonu Samochodowego w Genewie w marcu 1964 roku, Carlo Abarth zaprezentował model Fiat-Abarth 695. Był naturalną ewolucją 595, zgodnie z koncepcją technicznego „upgrade’u”. Wkrótce stała się jednym z najważniejszych filarów tradycji marki Abarth. Później, dzięki fenomenalnym zestawom tuningowym można było przenieść najważniejsze ulepszenia Abartha również do samochodów Fiata z seryjnej produkcji. Zmieniając je zarówno pod względem mechanicznym, jak i estetycznym.

500 Abarth

Nowy Abarth nawiązuje do 60-letniej historii

Podstawowe wartości marki, takie jak osiągi i styl, promowane przez pierwsze modele Abartha, są teraz integralną częścią dziedzictwa gamy Abartha. Oprócz nowego Abartha 500e, obejmuje Abartha 595 o mocy 165 KM. Jest jeszcze wyróżniający się jeszcze bardziej niesamowitymi osiągami Abarth 695 o mocy 180 KM. Oba modele oferują ekscytujące osiągi, charakterystyczny „ryk” silnika, odważny styl i niezwykłe wrażenia z jazdy. To wszystko połączone z taką samą dawką dobrej zabawy.

Dzisiaj, sukces obu modeli potwierdza, że nawet po sześćdziesięciu latach wartości promowane przez Carlo Abartha są nadal niezwykle aktualne i żywe w duszach fanów marki spod znaku Skorpiona.

Źródło: Abarth / Stellantis

Przeczytaj również