Ceny paliw w Polsce na długi weekend są na tych stacjach najniższe! Oto gdzie najlepiej tankować diesel, benzynę i LPG, aby zaoszczędzić

Rozpoczęty długi weekend z racji nadchodzącego Dnia Wszystkich Świętych to okres wzmożonych wyjazdów Polaków. Choć tegoroczne podróże na groby będą rekordowo drogie, to są stacje, które oferują paliwo dużo taniej niż inni. Eksperci z Biura Maklerskiego Reflex wskazali, gdzie najtaniej tankuje się teraz diesel, benzynę i LPG.

Niskie ceny paliw na długi weekend
Podaj dalej

To tutaj ceny paliw są najniższe

Według raportu BM Reflex obecnie najbardziej opłaca się tankować zwłaszcza w województwie łódzkim. Tam benzyna 95-oktanowa kosztuje ok. 6,75 zł/l, ale zdarzają się i jeszcze niższe ceny (sam widziałem 6,68 zł/l). Zbliżona średnia stawka za Pb95 obowiązuje też w woj. pomorskim, bo tylko 6,77 zł/l. Jednak w Łódzkiem wyjątkowo tani jest też diesel, za który płaci się ok. 7,99 zł/l. Podobną cenę za olej napędowy zobaczymy jeszcze tylko w woj. kujawsko-pomorskim.

Od 31 października diesel, benzyna, LPG taniej
fot. freepik.com – komuso_colorsandia

W woj. łódzkim najtańszego nie ma jedynie autogazu, choć średnia 2,98 zł/l należy do jednych z najniższych w kraju. Takie same ceny BM Reflex odnotował też w Małopolsce i na Podkarpaciu. Obecnie taniej jest tylko w woj. świętokrzyskim, gdzie za litr LPG płaci się tylko 2,94 zł/l. To zdecydowanie mniej niż przed rokiem, gdy ceny były o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt groszy wyższe. Pozostałe województwa oferują to paliwo w średniej cenie powyżej 3 zł/l.

W tych regionach uważaj na wysokie ceny

Jednak są też regiony Polski, w których tankowanie zupełnie się nie opłaca patrząc na powyższe stawki. Przykładowo na Podlasiu benzynę Pb95 zazwyczaj tankuje się za prawie 7 zł/l, a dokładnie 6,90 zł/l. To o 15 gr na litrze więcej niż w Łódzkiem. Niemal najdroższy w Polsce jest tam też diesel, który oferuje się zazwyczaj po 8,07 zł/l. Droższy olej napędowy jest tylko w woj. śląskim, bo kosztuje aż 8,09 zł/l (o 10 gr/l więcej niż w łódzkim i kujawsko-pomorskim).

Od poniedziałku diesel, benzyna, LPG w innych cenach
fot. freepik.com – Lubo Ivanko

Najgorszy interes z tankowaniem autogazu zrobimy woj. dolnośląskim, ponieważ tam LPG jest po 3,23 zł/l. To aż 29 gr na litrzez więcej niż w woj. świętokrzyskim. Bardzo drogi autogaz spotkamy też w woj. zachodniopomorskim, gdzie średnia cena wynosi 3,21 zł/l. Na poszczególnych stacjach w danym regionie można znaleźć oczywiście wyjątki od reguły. Jednak poziom cen w niektórych województwach jest wyraźnie wyższy, na co wpływa m.in. niekorzystna logistyka dystrybucji paliw.

Ogólnie potaniało

Biorąc pod uwagę wszystkie województwa, średnia ogólnopolska cena benzyny Pb95 to dziś 6,82 zł/l. Oznacza to spadek o 15 gr na litrze względem ubiegłego tygodnia. Podobną obniżkę, bo 13-groszową odnotowano na benzynie 98-oktanowej, kosztującej już 7,51 zł/l. W dół poszły też ceny oleju napędowego, ponieważ za diesel płaci się średnio 8,03 zł/l. To dokładnie o 3 gr na litrze mniej niż przed poprzednim weekendem. Kosmetyczną korektę w dół widać też na autogazie, który mimo dużego zróżnicowania cen potaniał o 1 gr na litrze. Obecnie średnia ogólnopolska cena LPG wynosi 3,07 zł/l.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również