Motorsport: Russell może mieć silnik taki sam jak Mercedes. Kubica ma kliencką jednostkę, taką jak Racing Point

Motorsport: Russell może mieć silnik taki sam jak Mercedes. Kubica ma kliencką jednostkę, taką jak Racing Point

47 interakcji
Motorsport: Russell może mieć silnik taki sam jak Mercedes. Kubica ma kliencką jednostkę, taką jak Racing Point

Podaj dalej

Ciekawe wieści przekazał na łamach włoskiej edycji portalu motorsport.com Franco Nugnes. Dziennikarz sugeruje, że Robert Kubica dysponuje słabszą jednostką, którą ekipa z Brackley zaopatruje między innymi zespół Racing Point.

Co innego George Russell. Bolid Brytyjczyka wyposażony jest podobno w identyczny silnik, którego używają w tym sezonie Lewis Hamilton i Valtteri Bottas. Oczywiście nie wiadomo na jakiej podstawie znany dziennikarz motorsportowy wysuwa takie wnioski i jakie jest ich źródło. Porównywanie prędkości w tak delikatnej kwestii to naturalnie zbyt mało. Dodatkowo w teorii obaj kierowcy zespołu muszą wykorzystywać identyczne fizycznie silniki, jednak pole do manewru pozostawia ich oprogramowanie.

Franco Nugnes: Domysł, który jest jednak czymś więcej niż domysłem, jest taki, że George może mieć silnik CASA, a zatem podobny do tych, używanych przez Lewisa Hamiltona i Valtteriego Bottasa, podczas gdy Kubica ma kliencką jednostkę, zarezerwowaną dla kierowców Racing Point. Aby rozwiać wątpliwości, wystarczy spojrzeć na pomiary prędkości od kiedy Williams dostał 2 wersję silników Mercedesa. W Kanadzie Russell osiągał w wyścigu 331,1 km/h podczas gdy prędkość Kubicy nie przekroczyła 326,6 km/h. We Francji różnica była jeszcze większa z Georgem uzyskującym 334,6 km/h a Robertem, który miał 315,9 km/h. Liczby są dla mnie jasne, różnica też jest oczywista. Ale jak wiele zależy od trudności w prowadzeniu Kubicy, jak wiele od zdolności Russella, a jak wiele od technicznych różnic w samochodzie? Odpowiedź jest trudna, szczególnie że dla Toto Wolffa posiadanie Kubicy jako partnera zespołowego George Russella jest pożyteczne. Robert przez lata cierpiał by odzyskać miejsce w Formule 1, a teraz został relegowany do roli sparring – partnera dla nowicjusza. Nie jest to łatwo zaakceptować, szczególnie, że musi przezwyciężać przeszkody w jeździe.

Włoch zauważa również, że Russell może być faworyzowany, ponieważ nie dość, że jest Brytyjczykiem, to na dodatek jest wychowankiem Mercedesa.

„Młody brytyjski mistrz F2 jest wielkim talentem i pokonał Kubicę 8-0 w dotychczasowych sesjach kwalifikacyjnych, ale jest on również faworyzowany bo jest kierowcą Mercedesa” – dodał Nugnes.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News