Mocne otwarcie Skandynawów

Za nami pierwsza sesja kwalifikacyjna 5. rundy Rallycrossowych Mistrzostw Świata na angielskim torze Lydden Hill. Bezkonkurencyjni byli zawodnicy Volkswagena, jednak bardzo dobrze spisali się również kierowcy Audi EKS.

Pierwszy bieg był pokazem siły w wykonaniu Mattiasa Ekstroma. Szwed wygrał wyścig pokonując Andreasa Bakkeruda, Kena Blocka i Niclasa Gronholma. Pozwoliło to aktualnemu mistrzowi świata na zajęcie 3. miejsca w całej sesji i zgarnięcie pierwszych 42 punktów.

W drugim biegu z doskonałej strony popisali się Petter Solberg oraz Johan Kristoffersson. Reprezentanci PSRX ukończyli ten bieg w różnicy mniejszej niż 1 sekunda. Pozwoliło im to również na zajęcie pierwszych dwóch pozycji w sesji Q1.

W 3. gonitwie wszystko wyglądało doskonale dla Reinisa Nitissa. Niestety, kierowca Audi EKS… zapomniał pokonać Jokera i został ukarany karą, przez którą spadł na przedostatnie miejsce w Q1. Bieg automatycznie zapisany został na konto Timmiego Hansena.

Chwilowy zawód Audi został szybko zniwelowany przez zwycięstwo Toomasa Heikkinena w 4. biegu. Fin okazał się bezkonkurencyjny dla swoich rywali. Kolejne pozycje zajęli m.in. Kevin Eriksson, czy też Janis Baumanis.

Ostatni wyścig pierwszej sesji kwalifikacyjnej był wyjątkowy dla wszystkich polskich kibiców, gdyż rywalizował w nim Martin Kaczmarski. Polak musiał ostatecznie uznać wyższość 9-krotnego rajdowego mistrza świata Sebastiena Loeba oraz Kevina Hansena. Czas na poziomie 02:59.745 pozwolił zająć Kaczmarskiemu 18. pozycję w całej sesji. Tym samym kierowca Forda wyprzedził m.in. Reinisa Nitissa, Niclasa Gronholma, czy też reprezentantów gospodarzy – Olivera O’Donovana i Olivera Bennetta.

Druga sesja kwalifikacyjna rozpocznie się o godzinie 15:50 czasu polskiego.