Mobi-ON czyli pierwszy car-sharing dla osób niepełnosprawnych w Polsce

Car-sharing w naszym kraju staje się coraz bardziej popularny. Z każdym dniem przybywa liczba zwolenników wypożyczania samochodów. Instytut Transportu Samochodowego wraz z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego chcą postawić kolejny krok – stworzyć taką platformę dla kierowców niepełnosprawnych.

Mobi-ON czyli pierwszy car-sharing dla osób niepełnosprawnych w Polsce
Podaj dalej

W Polsce około 200 tysięcy osób niepełnosprawnych ma uprawnienia do kierowania pojazdami. Wielu z nich nie posiada jednak odpowiednio dostosowanego do swoich potrzeb samochodu, a główną przeszkodą jest brak środków finansowych na skomplikowane modyfikacje, pozwalające zaadoptować auto do potrzeb takich osób.

Rozwiązaniem problemu może być car-sharing, który cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju.

Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego: W ramach rozszerzania oferty Centrum przygotujemy platformę car-sharingową działającą pilotażowo na terenie Warszawy. Rozwiązanie bazujące na istniejących już technologiach dedykujemy osobom niepełnosprawnym, które potrzebują okazjonalnego i wyspecjalizowanego środka lokomocji.

ITS będzie współpracował z uczelnią UKSW. Wczoraj (3 września 2018 r.) podpisano już list intencyjny i ujawniono pierwsze szczegóły projektu. Celem porozumienia jest podjęcie działań przez UKSW i ITS w zakresie utworzenia krajowej, dedykowanej usługi transportowej o profilu wypożyczalni, przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych, zwanej roboczo „Mobi-ON”.

Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego: Wychodzimy z prostego założenia, że przy ograniczonych funduszach lepiej jest wypożyczyć, niż kupować auto, które i tak przez większość czasu stoi nieużywane. Nowa platforma będzie świadczyła pilotażowe usługi transportowe w Warszawie.

Na początku działalności we flocie znajdzie się 10 specjalistycznych pojazdów ITS dostosowanych do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

 

Przeczytaj również