Zostawił niemowlę w aucie przy 35 stopniach na zewnątrz. Nieodpowiedzialnemu ojcu grozi do 5 lat więzienia, ale na szczęście dziecko udało się uratować

Lato trwa w najlepsze. Dlatego należy bezwzględnie pamiętać, że niebezpieczne dla zdrowia jest przebywanie w rozgrzanym samochodzie, a pozostawienie w nim dzieci oraz zwierząt prowadzi do pewnej tragedii. Na szczęście w tym przypadku pozostawione w rozgrzanym aucie niemowlę w ostatniej chwili udało się uratować. Nieodpowiedzialnemu ojcu, który przy 35 stopniach upału zostawił dziecko w aucie grozi nawet do 5 lat więzienia.

Zostawił niemowlę w aucie przy 35 stopniach na zewnątrz. Nieodpowiedzialnemu ojcu grozi do 5 lat więzienia, ale na szczęście dziecko udało się uratować
Podaj dalej

Jak poinformowała stołeczna policja, w miniony czwartek, kilka minut po 18.00, przy ulicy Marywilskiej na Białołęce przechodzień usłyszał płacz małego dziecka dobiegający z zaparkowanego na końcu drogi osiedlowej samochodu. Pojazd miał wyłączony silnik. W środku nie było żadnej dorosłej osoby, a szyby w przednich drzwiach były uchylone na kilka centymetrów. Mężczyzna zauważył, że na tylnym siedzeniu znajduje się fotelik, a w nim zapłakane i spocone dziecko. Po chwili do pojazdu podeszły inne osoby. Jedna z kobiet zdołała wsunąć rękę przez uchylone okno i otworzyć drzwi. Ponieważ dziecko było bez opieki, świadkowie zatelefonowali pod numer alarmowy.

Przybyli na miejsce funkcjonariusze policji wezwali pogotowie, które zawiozło dziecko do szpitala. Na szczęście okazało się,  że chłopczyk był „tylko” odwodniony. Dla jego bezpieczeństwa lekarze zdecydowali się pozostawić go w szpitalu na obserwacji. Policjanci zatrzymali przybyłego chwilę później na miejsce 40-letniego ojca do czasu wyjaśnienia sprawy. Dalej czynności w tej sprawie prowadzili dochodzeniowcy. Następnego dnia przesłuchali oni matkę dziecka. W piątek mundurowi postawili mężczyźnie zarzut dotyczący narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za to przestępstwo może mu grozić kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak zachować się w takiej sytuacji?

Widząc pozostawione w pojeździe dziecko, bądź zwierzę – reaguj i natychmiast skontaktuj się z numerem alarmowym 112. Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu. Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić w samochodzie szybę. Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb.

KRP VI

Przeczytaj również